Haldun Taner hayatı, hikayeleri

7.sınıf Türkçe dersi için verilen Bir Kavak Ve İnsanlar etkinlik sorularında birisi. Soru şu şekilde:

  • Haldun Taner, yazar hakkında edindiğiniz bilgileri aşağıdaki noktalı yerlere yazınız.

Haldun Taner’in hayatı, hikayeleri için aşağıdaki şekilde bir metin yazılabilir:

Haldun Taner’in hayatı: Öğretim üyesi ve gazeteci olan Haldun Taner Türk edebiyatının önde gelen yazarlarındandır. 16 Mart 1915 de İstanbul’da doğmuştur. Beş yaşında iken babasını kaybetmiş, annesi ile büyükbabasının konağında yaşamıştır. Orta öğrenimini tamamladıktan sonra devlet tarafından Almanya ‘ya eğitim görmeye gönderildi. Yakalandığı tüberkülozdan dolayı yurda döndü. Tedavisi bitince İstanbul üniversitesi edebiyat bölümünü bitirdi. Okul bitince üniversitede asistanlık yaptı.Edebiyat yaşamına gençlik yıllarında yazmış olduğu skeçlerle başlamış oldu. Gazetelerde köşe yazarlığı yaptı, öyküleri yayınlandı. Tiyatro kurdu, dergi çıkardı. Birçok alanda ödüller aldı. 7 Mayıs 1986 da yaşamını yitirdi.

Haldun Taner’in birkaç hikaye kitabının adı: Geçmiş Zaman Olur Ki -Yaşasın Demokrasi -Şişhane’ye Yağmur Yağıyordu -Tuş –Sancho’nun Sabah Yürüyüşü Konçinalar -Kızıl Saçlı Amazon -Yalıda Sabah Şeytan Tüyü Bir Kavak Ve İnsanlar

Haldun Taner’in Hikayelerinin adları: On ikiye Bir Var –Ayışığında Çalışkur- Gülerek ölmek-ayak

Haldun Taner’in beğendiğin hikayeleri: Ayak-On ikiye Bir Var

Haldun Taner’in hikaye dışında yazdığı türler: Tiyatro- Fıkra-Gezi-Söyleşi-Hatıra

Haldun Taner’in Hikayelerinde işlediği konular: Bireylerin toplumdaki yaşam biçimlerini, bunların aksayan taraflarını mizah kullanarak anlatmıştır. Sonradan görme zenginlerin yaşamları, eski ve yeni yaşam biçimi arasında kalmış kişilerin yaşamlarını ele aldı. Toplumun değişik  kesimlerden seçtiği kişilerin tutarsızlıklarını, çelişkilerini ikiyüzlülüklerini sergiledi.

Haldun Taner’in Beğendiğin bir hikayesinin özeti:(“Ayak” hikayesinin özeti) Mahalledeki  çocuklar bir hastanenin  çöplüğünde buldukları kesik bir insan ayağının  topuğuna ip takarak oynarlar. Kahve halkından olan  emekli bir baytar, çocukların kesik bir ayak ile ip oynadıklarını polise anlatınca durum, savcılığa, oradan hastaneye akseder. Olay araştırılır, mesele anlaşılır:  Çocukların oynadığı ayak Rizeli Şahin’in, kangren olduğu için, yirmi gün önce kesilmiş sol ayağıdır . Ameliyathanede yeni çalışmaya başlayan bir hademe tarafından, nereye koyacağını bilemeyip çöplüğe atılıvermiştir. Rizeli Şahin’e , kesik ayağı gösterilince içlenir, sessizce ağlar, yitik hayallere dalar.

 

“Haldun Taner hayatı, hikayeleri” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.