Havanın yağmurlu, karlı, rüzgârlı, soğuk, sıcak ya da nemli olmasının günlük yaşamınıza etkilerini anlatan bir paragraf yazınız.

5.sınıf Sosyal Bilgiler dersi için verilen İklimin İnsan Üzerindeki Etkisi etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Havanın yağmurlu, karlı, rüzgârlı, soğuk, sıcak ya da nemli olmasının günlük yaşamınıza etkilerini anlatan bir paragraf yazınız.

Havanın durumuna göre günlük yaşantımızı planlar, kıyafetlerimizi hava durumuna göre belirler, dışarıya çıkış saatlerimizi havanın sıcaklığına veya soğukluğuna göre ayarlamaya çalışırız. Soğuk ve yağışlı havalarda kapalı mekânlara girmek için plan yapar, sıcak havalarda açık alanlarda ve parklarda zaman geçirecek şekilde plan yaparız. Sıcak havalarda kaybettiğimiz suyu karşılayacak sulu yemekler ve karpuz gibi sulu meyveler yemeye çalışırız. Soğuk ve yağışlı havalarda içimizi ısıtan pekmez gibi gıdalar tüketmeye gayret ederiz. Yağışlı havalarda ulaşım zorlaştığı için gideceğimiz yere vaktinde ulaşmak için evden daha erken çıkmaya çalışırız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.