Hayalinizdeki evi betimleyiniz.

4.sınıf Türkçe dersi için verilen 5. Tema Üretim, Tüketim ve Verimlilik, Tema Değerlendirme Çalışmaları sorularından birisi. Soru şu şekilde;

11.Aşağıdaki kelimelere yandaki ekleri getiriniz ve yeni kelimeler türetiniz. Türettiğiniz kelimeleri aşağıdaki kutucuklara yazınız.

Süt: sütçü, sütlü, sütsüz

Su:  sucu, suluk, susuz, sulu

Oyuncak: oyuncakçı, oyuncaksız, oyuncaklı

Üzüm: üzümcü, üzümlü

12.Aşağıdaki kelimelerin aldığı ekleri örnekteki gibi gösteriniz.

Bahçeli: bahçe – li

Gözlük: göz – lük

Sınırsız: sınır – sız

Eğitimci: eğitim – ci

13.Aşağıdaki cümlelerde boş bırakılan yerlere uygun kelimeler yazarak metni tamamlayınız ve hayalinizdeki evi betimleyiniz.

Evimiz tek katlı, büyük bir evdir. Evimizin dört odası vardır. Annemler hepimize bir oda ayırdılar. Benim odam, girişten sonra sağ taraftadır. Girişin tam karşısında ise büyük bir salon bulunmaktadır. Mutfağımız, hepimizin, beraber vakit geçirdiği oldukça geniş  bir yerdir. Evimizin en sıcak odası ise oturma odasıdır. Kışın bile gündüz saatlerinde bu oda sıcacıktır. Akşam yemeklerinden sonra tüm ailenin bir araya gelerek oturduğu, sohbet ettiği ve televizyon seyrettiği yer de buradır.

14.Aşağıdaki kelimelerden hangisi anlamını değiştiren bir ek almamıştır?

B)kitapta

15.( ) Kırtasiyeciden kalem ( ) kâğıt aldım ( ) diyordu ( ) cümlesinde ayraçla belirtilen yerlere sırasıyla hangi noktalama işaretleri konulmalıdır?

A)(-), ( , ), ( , ) , ( . )

16.Aşağıdaki kelime çiftleriyle bir grup oluşturulsa hangisi dışarıda kalır?

D)tutum – tasarruf

17.“(I) İlk kâğıt para Çinliler tarafından bulundu. (II) Bakır sıkıntısı nedeniyle kâğıt paraların kullanılması düşünüldü. (III) Avrupa’da ilk kâğıt para İsveç’te basıldı. (IV) Ülkemizde ise kâğıt para ilk kez 1840 yılında piyasaya sürüldü.” Yukarıdaki paragrafta hangi cümle düşüncenin akışını bozmaktadır?

B)II

18.Aşağıdaki cümlelerden hangisi bir paragrafın başında bulunamaz?

A)Bu nedenle iletişim kelimelerini günlük yaşamda sıkça kullanırız.

19.“Eskiden mahallemizde kapı kapı dolaşarak satış yapan iyi kalpli insanlar vardı.” cümlesindeki altı çizili kelimenin yerine aşağıdakilerden hangisi getirilebilir?

C)yürekli

20.“Yağmurdan sonra taze toprak bel ile alt üst edildi.” cümlesindeki “bel” kelimesinin eş seslisinin anlamı aşağıdakilerden hangisidir?

C) insan vücudunun bir bölümü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.