Hayatımızı devam ettirebilmek için aldığımız gıdaların vücudumuzda ne gibi aşamalardan geçtiğini biliyor muyuz?

6.sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Dersi 2. Ünite Vücudumuzdaki Sistemler sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • Yaşamak için enerjiye ihtiyaç duyarız. Bu enerjiyi de aldığımız besinlerden karşılarız. Ancak hayatımızı devam ettirebilmek için aldığımız gıdaların vücudumuzda ne gibi aşamalardan geçtiğini biliyor muyuz? (sayfa 60)

Besinler büyük parçalardır. Vücut tarafından kullanılabilmesi için çok daha küçük parçalara ayrılıp kana karışabilecek hale getirilmesi sindirimdir. Sindirim organları sayesinde besinler vücut için yararlı hale getirilir. Sindirim önce ağızda besinlerin parçalanması ile başlar. Yutak, sindirim borusu ile mideye gelir. Midede mide asidi ile işlem görür. İnce bağırsağa geçer. Bağırsakta besinin çeşidine göre karaciğer ve pankreas salgı salgılar. İnce bağırsakta emilerek kana geçebilir hale gelir. Kalın bağırsakta su ve minerallerde emilir ve kalan posa dışarı atılır.

  • Enerjimizin tükendiğini ve gıdaya ihtiyaç duyduğumuzu, açlık ve yorgunluk hisleriyle anlıyoruz da yiyecek ve içeceklerin nasıl enerjiye dönüştüğünü biliyor muyuz? (sayfa 60)

Vücuda alınan besinler sindirim organları tarafından sindirime uğrar. Sindirim sonucu besinler kana geçebilecek hale getirilir. Besin içerikleri kana karıştıktan sonra kan yolu ile vücutta ki organ ve yapılara gider. Vitaminler, mineraller vücutta organlara gelerek vücut için gerekli enerji sağlanmış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.