Hayatınızda yaşadığınız olaylardan, demokrasinin ilkelerine uygun üç tanesini aşağıya yazınız

6.sınıf Sosyal Bilgiler dersi için verilen Hayatımda Demokrasi sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Hayatınızda yaşadığınız olaylardan, demokrasinin ilkelerine uygun üç tanesini aşağıya yazınız. Hangi açıdan demokratik bir uygulama olduğunu belirtiniz.

1.olay: En son yapılan seçimlerde babam ve annem oy kullanmaya giderken bende onlarla beraber gittim. Gittiğimiz okulda sıralar bir tarafa üst üste konulmuş, kenarda bir paravan ve ortada şeffaf bir kutu vardı. Babam görevli memura oy pusulası ve mühür verdi. Babam paravanın arkasında pusulayı mühürleyip zarfa koydu ve sonra sandığın içine attı. Babam böylece demokrasinin ilkelerinden olan seçme hakkını kullanmıştı.

2.olay: Okulumuzdaki sosyal kulüpler oluşturulurken bütün öğrencilerden seçmek istedikleri kulüplere ilişkin talep formu toplanmıştı. Bende katılmak istediğim kulübü işaretleyerek formu doldurarak teslim etmiştim. Ben böylece demokrasinin katılım ilkesini kullanmış oldum.3.olay:  Okullar başladığında her sınıfın kendi sınıf başkanını seçeceği duyurulmuştu. Başkan olmak isteyen arkadaşlıklarımız aday olduklarını açıkladılar. Sınıfımızda yapılan oylama ile en çok oyu alan arkadaşımız sınıf başkanı olarak seçildi. Bizler böylece demokrasinin temel ilkelerinde olan seçme ve seçilme hakkını kullanarak kendi beğenimiz başkan adayına oy verdik. Sonrasında demokrasinin çoğulculuk ilkesi uygulanarak en çok oy alan arkadaşımız o dönem için sınıf başkanı seçilmişti.

Sizde milli egemenlik, eşitlik, katılım, seçme ve seçilme hakkı, hukukun üstünlüğü, hürriyet ve siyasi partiler gibi demokrasinin temel ilkeleri için kendi olayınızı yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.