Herhangi bir bedensel engeliniz olduğunu düşünerek bir gününüzü nasıl geçirdiğinizi anlatan hikâye edici bir metin yazınız.

8.sınıf Milli Eğitim Yayınları Türkçe Dersi 4.Ünite  Birey ve Toplum Ünitesi ödev sorularından birisi

a) Herhangi bir bedensel engeliniz olduğunu düşünerek bir gününüzü nasıl geçirdiğinizi anlatan hikâye edici bir metin yazınız.

Ben görme engeli olan bir bireyim. Gün ışığı görmeden güne başlıyorum. Gün benim için hep gece. Kalkınca artık alıştığım için banyonun yerini tutunarak buluyorum. Annem kahvaltımı hazırlıyor kahvaltı yapıyorum. Annem ile birlikte okula gidiyorum. Yalnız gidemiyorum. Okulda bizlerin ihtiyaçlarını karşılamada yardımcı olan ablamız sayesinde ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz. Bizim okuduğumuz kitaplar sizinkiler gibi değil. El yardımı ile okuduğumuz kabartma yazılı kitaplar. Daha çok dinleyerek öğrenmeye çalışıyoruz. Okuldan eve döndüğümde yatağıma uzanır, pencereyi açar, sokağın sesini dinlerim. Kuş sesleri, çocuk sesleri, araba sesleri ile hayallere dalarım. Annemin yardımı ile verilen ödevleri yaparım. Akşam ailem ile birlikte tv izlerim ancak sadece duyarak. Ama en az sizler kadar olayları anlarım. Sonra da yatağıma yatar annemin anlatacağı masalı beklerim. Annem masalını anlattıktan sonra uykuya dalarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.