Hz. Aişe (r.a.), “Allah’ ın elçisinin ahlakı, Kur’an idi.” sözüyle ne anlatmak istemiştir? Açıklayınız.

Peygamberimiz Hz Muhammed (sav) Allah’ın elçisi olarak yaratılmıştır. O insanlığa İslam’ın emir, yasak, kural ve kaidelerini bildiren kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’i anlatan tek insandır. O’nun yaşantısı, ahlaki değerleri, görüş ve düşünceleri tamamıyla Kuran temellidir. Onun hayatında  Kuranın onaylamadığı hiçbir söz ve davranışa yer yoktur. Kur’an içinde bulunmayan hiçbir alışkanlığa O’nun hayatında rastlanmaz.

Hz Aişe (ra)’ın “Allah’ ın elçisinin ahlakı, Kur’an idi.” sözü Hz Muhammed (sav)’in ahlakının bütünüyle Kuran perspektifinde olduğunun açık göstergesidir. Bu söz bu gerçeklerin kanıtı ve farklı birinin bakışıyla habercisi hükmündedir. Kutsal kitabımız başından sonuna kadar insanları sevgi, şefkat, adaletli olmayı, iyi ve güzel olanı yapmaya böyle davranışları ahlak haline getirmeye davet etmektedir. Bütün bu güzel huyların zıttı olan yalan, riya, başkalarının arkasından dedikodu ve kaş göz yapmaktan ve daha fazla yanlış davranışlardan uzaklaşmayı nasihat etmiştir.

Peygamberimizin hayatına baktığımızda yukarıda saydığımız Kuran içeriklerinden hepsini görürüz. Tabii bu hakikatlerin görülmesi için O’nun hayatının araştırılıp öğrenilmesi gerekir. Ancak yazılan bu gerçekler O’nun hayatını anlamakla öğrenilebilir. İşte bu gerçeklerden ötürü Hz Aişe (ra)’ın dediği gibi O’nun ahlakı Kur’an idi”. Bu iki kavramın birbiriyle uyumunu görebilmek için hem Kuran bilinmeli hem O’nun hayatı öğrenilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir