Hz. Lokman hakkında Kur’an-ı Kerim’den bilgiler derleyiniz.

Hz. Lokman hakkında Kur’an-ı Kerim’den bilgiler derleyiniz. Hz. Lokman ismi sizde neler çağrıştırıyor? 

Hz Lokman deyince ilk aklıma gelen Onun peygamber olduğuna dair bir bilgi. Fakat şunu da belirtmeliyim ki aslında onun peygamber olması net olmamakla birlikte evliya olduğuna dair bilgiler de kuvvetlidir. Bununla birlikte kendisini Lokman hekim olarak da bilinmekteyim. Onun oğluna öğütleri meşhurdur. Bir de Kuran-ı Kerim’de Lokman Suresi bulunmaktadır. Hz Lokman ile ilgili bilgilerim bunlar dahilinde olup O Kuran-I Kerim’de nasıl anlatılmış şimdi bunlardan bahsedeceğim.

 

Hz Lokman hakkında çeşitli kaynaklarda çok farklı ve birbirinden uzak bilgiler bulunmaktadır. Bundan dolayı da en güvenilir kaynak şüphe yok ki kutsal kitabımız Kuran-ı Kerimdir.

İşte Kuran-ı Kerim’de Hz Lokman


 1. Ayrıntılara girmeden önce yukarıda da söylediğimiz gibi Kuran-ı Kerim’de kendisinin ismi üzerine Lokman Suresi bulunmaktadır. Kuran’da 31. sure olup 34 ayetten ibarettir. Saffat Suresinden sonra inmiştir.
 2. Hz Lokman’dan Kuran’da övgüyle bahsedilir. Her konuda bilgi sahibi olduğu ve bu yeterlilikte olduğundan bahsedilir.
 3. Bildiklerini en iyi şekilde uyguladığından ve adaletli davranma ve karar verme kabiliyetinin çok iyi olduğundan bahsedilir.
 4. Allah-u Teala Lokman Suresi’de açık açık kendisi hikmet verildiğini belirtmiştir. Burada hikmetten kasıt O’na çok geniş bilgi kapasitesi verilmiş ve bunları en isabetli şekilde kullanma meziyeti de beraberinde kendisine Hak Teala tarafından lütfedilmiştir.
 5. Halk arasında bilinen Hz Lokman’a hekim denmesi de hikmetli oluşundan kaynaklanır.
 6. Aslında Onun bilgi ve becerisi sadece sağlık alanı için geçerli değil sosyal hayat, din, hukuk, ahlak ve daha fazlası ile halkın soru, sorunlarına derman olmuş hastalıklarına da şifa vesilesi olmuştur.
 7. Hz Lokman oğluna öğütleriyle çok meşhurdur. Kuran’da da bu husustan haber verilmektedir. Şimdi öğütlerini şöyle dile getirelim.
 8. Oğluna, Allah-u Teala’ya ortak koşmaması için ilk tavsiyede bulunmuştur.
 9. Bir başka öğüt olarak oğluna yaptığın en küçük iş ve davranıştan Allahın haberdar olduğunu söylemiştir.
 10. Namaz konusuna temas etmiş ve namazını kılması gerektiği hususunda öğütte bulunmuştur.
 11. Sonrasında da ona insanları iyiliğe teşvik etmeye kötülükten de uzaklaştırmaya yönelik öğütte bulunmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.