Hz. Muhammed (s.a.v.)’in çocukluk ve gençlik hayatını öğrenmek bize neler kazandırır?

Hz Muhammed (sav) büyük insandır. O bizim yegane peygamberimizdir. Sadece biz demek de konuyla ilgili kısır kalır. O ki Allah-u Teala’nın kulu ve son elçisidir. “Eşhedü en la ilahe illah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve rasuluhu “ diye ifade ettiğimiz kelime-i şehadet ile de bunu dile getirmiyor muyuz zaten? Tabii ki evet. Bu ifadeyi yani kelime-i şehadeti zikretmekle O’nu ve Hak Teala’yı sıkça anmaktayız. Öyle görülüyor ki Yüce Yaratıcımız Allah-u Teala için de kendisi kutsal bir varlıktır. Kainatı yaratan Rabbimiz bu bütün kainatı O’nu yarattığı için yaratmıştır. O’nu ve bizi sevdiği için yaratmıştır. Bütün bunlarsan dolayı O dinimiz ve kainat ve içindekiler için kutsal bir insandır.

 

Hz Muhammed’in çocukluk ve gençlik hayatını öğrenmek bizim vazifelerimiz arsındadır. Yukarıda da açıkladığımız gibi O büyük bir insandır. Çok önemli bir değerdir .hal güböyle olunca O’nun yaşadıklarını hayatını öğrenmek ve kavramak çok mühimdir. O’nu tanımak ve bilmek gerekir. Hayatını bütünüyle öğrenmek ve okumak gerekir. Tabii işe çocukluğundan başlamak gerekir. Sonrasında gençliğini nasıl tüketmiş bilmek gerekir. O yaşadıkları ve söyledikleri ile örnek bir insandır. Dolayısıyla bu kadar herşeyiyle örmek olan bir zatın çocukluğu ve gençliğini bilmek çok mühimdir.

 

Hangi şartlarda çocukluğu geçti, annesi babası kardeşleri amcaları ve ataları kimdir, soyu sopu itibariyle kimlerden gelir, çocukken neler yaşadı, hangi zorluklarla yüzleşti ve imtihan oldu bütün bu soruların cevaplarını hep O’nun çocukluğunu araştırarak bilebiliriz. Bütünüyle nasıl şartlarda çocukluk dönemi olmuş öğreniriz.

 

İnsanoğlunun hayatındaki en değerli dönemi gençliğidir. Tabii ki bu önemli insanın gençliğini de nasıl geçirdiği merak konusudur. Haliyle öğrenilmesi gereken diğer gerekli husustur. En hareketli gençlik dönemi O’nun için ne ifade etmişti, nasıl geçmişti bunların hepsi irdelenmelidir. Böylelikle gençler kendilerine örnek almalıdır. O zamanında böyle yapmış biz de O’nun gibi davranmalıyız diye kendilerine mesaj ve nasihat çıkarmalıdır. Böylelikle gençlik dönemlerini daha istikrarlı ve dini çerçevede geçirebilecektirler. İşte bütün bunlardan dolayı Onun hem çocukluğu hem gençlik yılları öğrenilmeye değerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.