Hz. Muhammed’e (s.a.v.) inanmayanlar niçin peygamberin meleklerden seçilmesini istemişlerdir? Açıklayınız.

Hz Muhammed (sav) Allah’ın kulu ve elçisi olarak yeryüzüne gönderilmişti. O insanların içinden seçilmiş ilahi bir boyutu olan insani özellikler ve ihtiyaçlara sahip bir insandı. Çevresindekileri İslamiyete davet ederken bunu kabul ettirmekte zorlandı. Mekkeli bazı insanlar O’nun ilahi davetlerine ve ilahi rolüne inanmak istemediler. Kendilerince akıllarına yatmayan doğruları vardı.

Neden O da bir başkası değil? şeklindeki zihniyetlerle kıskançlık oluyordu. İnsanların içinden seçilmiş bu büyük insanın kainatın yaratıcısı Allahın kulu ve Onun elçisi olarak gönderilmiş olmasını kıskananlar oluyordu. Kendi görüşlerine göre O’nun ne özelliği var, neden O? gibi kıskançlık ifadeleriyle insanlar arasında fitneye sebep oluyorlardı. Tabii bütün bu ifadelerin karşısında efendimiz (sav) onların bu hadsiz tavırlarını büyük bir vakarla karşılıyor ve hoşgörü içerisinde hak ve hakikatleri anlatmaya devam ediyordu.

Daha önce gelen peygamberlere insanlar insan üstü vasıflar yüklemişlerdi. Mekkelilere göre bir peygamberin insanlar içinden çıkması mümkün değildi. Onun olağanüstü güçleri olmalıydı. Düşünceleri ve inançları bu yöndeydi. Böyle saplantılı fikirler ile de O’nun peygamberliğini kabul etmemişlerdi. Onu adeta bazı istekleriyle sınamışlardı. Bazı mucizeler görmek istemişlerdi O da isteklerini yerine getirmiş birçok mucizevi olaya imza atmıştı. Bütün bu insanüstü mucizelere rağmen kimi inanmış kimiyse inanmamakta ısrar etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir