Hz. Muhammed’in doğduğu çevreyi tanımak niçin önemlidir?

Hz Muhammed’in doğduğu çevre tanımak konusunda duyarlı olmamız gerekir. Peki neden? Çünkü O bizim peygamberimiz, kainatın son hak dini en güzel din İslamiyet’in bizimle tanıştırılmasının vesilesi kendisi. O ki kainatın O’nun yüzü suyu hürmetine yaratıldığı kutsal insan. Bizim efendimiz, İslam dininin önderi. Bütün bunlardan dolayı O’nu en iyi şekilde bilmek, tanımak gerekir. Doğumu, doğumundan önceki ortamı, çocukluğu, gençliği ve bütün hayatı. Bütün bu hususları ayrıntılarıyla bilmek bilmiyorsak da öğrenmek gerekir.

 

O’nun hayatına bir bütün olarak adapte olmak, okumak, dinlemek ve konuyla ilgili çevrilmiş filmleri izlemek hep bu hedefle yapılmalıdır. Tabii bütün bu konuları öğrenmenin bir başlangıcı olmalı. Yani işe en başından başlamak. O doğmadan önceki ortamın durumu. Peygamberimiz (sav) Mekke’de dünyaya gelmiştir. Mekke’nin yaşam koşulları, halkın durumu, anlayışları, alışkanlıkları, tavır ve davranışları tamamı ile irdelenmeli ve öğrenilmelidir.

 

Bütün bunlardan mütevellit böyle yapılmalıdır ki O’nun hangi şartlar içinde dünyaya geldiği anlaşılsın. Ya da neden Mekke doğumlu olduğu bilinsin. Evet bu mesele birçok kişinin kafasını karıştırır. Neden başka ülke değil de Mekke diye. İşte bütün bunlar Peygamberimiz (sav) in hangi şartlar içinde doğduğu konusunun araştırılmasıyla öğrenilir.

Hz Muhammed’in doğduğu çevreyi tanımak İslamiyet’in hangi gerekçeler, ihtiyaçlar ve gerekliliklerden sonra indirildiği gerçeği öğrenilir. Mekke’de durum neydi ki İslamiyet’e ihtiyaç doğdu. İnsanların fiil ve yaşamları hangi boyuttaydı ki Hz Muhammed (sav) doğdu. Ancak bunlar idrak edildiğinde güzel dinimizin insanlara emrolunması, Hz Peygamberimizin doğumu algılanabilir.

 

Mekke’deki alabildiğine yayılmış yalan yanlış, sapık ve isyankar davranışlar ancak güzel İslamiyet’in emir ve yasaklarıyla düzelebilirdi. İslamiyet’in bu emir ve yasaklarının dayanakları belirlenir. Önceki yanlışlıklarla sonraki olması ve yaşanması gereken olgular ancak Hz Muhammed’in doğduğu çevreyi tanımak ile mümkün olacaktır, bu konuya önem vermemek dinimiz hakkında insanları tezatlığa sevk eder. İnsanlar bazı emir ve yasakları anlamazlar. “Neden böyle ki, ne gereği var ki” gibi daha birçok sorunun cevabını bulamazlar. Bütün bunlardan dolayı O’nun doğduğu çevreyi bilmek ve öğrenmek elzem bir tutumdur.

“Hz. Muhammed’in doğduğu çevreyi tanımak niçin önemlidir?” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.