Hz. Muhammed’in güzel ahlakıyla ilgili bir örnek bulunuz.

Hz Muhammed’in ahlakı güzel huylarla bezenmişti. O toplum içinde güzel ahlakından ötürü parmakla gösterilir bir konuma sahipti. Hem peygamber olmadan önce hem peygamber olduktan sonra Onun ahlakı hep örnek gösterilirdi. Kimseye güvenmeyen onu güvenir, merakını kimseye soramayan ona sorardı. Büyüklerine çocukluğundan beri saygılı, küçüklerine de hem sevgili hem hoşgörülü yaklaşırdı.

Onun bu sonsuz güzel ahlakına örnek olarak güvenilir biri olduğunu verebiliriz. Hatta toplumca bilinen bu yönünü insanlar “Muhammedül emin” diye nitelemişlerdi. Yalan söylemezdi, verilen emanetleri iyi korurdu kısacası dosdoğru bir ahlak sahipti. Bu durum da insanlara güven verirdi ve bu yüzden ona Muhammedül emin denilmişti. Cahiliye dönemi denilen peygamberlik gelmeden önce de o bu ünvana sahipti. Araplarda çok fazla ticaret ya da kervanlarla yolculuklar olurdu. Zaman zaman savaşlar da olurdu. Böyle durumlarda insanlar bu seyahatlere çıkmadan önce mallarını, değerli eşyalarını vs ona bırakırlardı. Çünkü yolculuk bitiminde bilirlerdi ki bütün emanetlerini bıraktıkları gibi bulabilecekler.

İşte bu verdiğimiz örneğe dayanarak da rahatlıkla söyleyebiliriz ki güzel peygamberimiz Hz Muhammed (sav) başkalarına örnek olacak ve güven verecek güzel bir ahlaka sahipti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir