Hz. Muhammed’in “Rahmet peygamberi” olması ne anlama gelir? Araştırınız.

Hz peygamberin rahmet peygamberi olması konusuna açıklık getirebilmemiz için rahmet kavramını öğrenmeliyiz. Rahmet, sevgi, şefkat ve merhamet anlamlarına gelen bu ve benzeri duyguları içinde barındıran geniş bir anlama sahiptir. Bu bilgiler ışığında güzel peygamberimiz için rahmet peygamberi denmesi, aşağıda yapacağımız açıklamalarla anlam kazanacaktır.

Peygamberimiz Hz Muhammet (sav) alemlere (yaratılmış olan bütün kainata) rahmet olarak gönderilmiş Allah’ın son elçisi, peygamberi ve bu bağlamda kutsal bir insandır. Allah-u Teala kainatı sevmiş yaratmış, onu sevmiş Kuranı Kerimi göndermiş ve yine onu sevdiği için Kurandaki emir ve yasakları anlatacak insanların içinden birini peygamber tayin etmiştir. Bütün bunlar Allah’ın rahmeti ile mümkün olmuştur. Rahmet kavramının özünde sevgi hissi vardır. öyleyse söylediklerimiz de sevgi ile mümkün olmuşsa bütün hepsi rahmet ile yaratılmıştır.

Efendimiz Hz Muhammet son peygamberdir. Ondan başka ilahi irade ile bir peygamber yeryüzünde var olmamıştır, olmayacaktır da. O insanlara doğru ve güzel olanı hem tavsiye etmiş hem söylediklerini yaşayarak onlara örnek olmuştur. Bütün bunlar onun rahmet peygamberi olduğunun açık göstergesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir