İbadet Ettiğimizde Niçin Huzur Duyarız?

İnsanoğlu sadece bedenden ve maddiyattan ibaret bir varlık değildir. Onun bir ruh hali ve psikolojik durumu da gözden kaçırılamaz bir gerçektir. İnsanın bu tarafını görmezden gelmek tam anlamıyla bir eksikliktir. Ruhumuzun da tıpkı bedenimiz gibi bir doyum noktası ve doyurulma yöntemleri bulunmaktadır. Peki İbadet ettiğimizde niçin huzur duyarız? işte size cevapları.

  1. Nasıl midemizin gıdası yeme ve içme ise ruhumuzun da gıdası ibadetlerimizdir.
  2. İnsanoğlu sadece bedenini tatmin için değil ruhunu da tatmin edebilme kabiliyeti, ihtiyacı ve kapasitesiyle yaratılmıştır. Bu yüzden ibadetler tam anlamıyla ruhumuzu tatmin için hayatımızdadır.
  3. İbadetlerimizi yapınca Rabbimize yakınlaşırız, O’na yakın olmak Yaratıcımıza yakın olmaktır ki ruh bundan büyük haz duyar. Tabii ki insan da huzuru bu vesileyle hisseder.
  4. İbadetler insanı İslamiyetin hakiki inancı olan ahiret hayatına hazırlar. Zaten bir anlamda ibadetler ahiret hayatı için vardır. Ölümden sonraki hayata olan ahiret hayatına hazırlık insanı mutlu eder.
  5. İbadetler insanın boynunun borcudur. Müslüman bunun bilincinde bir insandır. Yapılmayan borçları bu dünyada ödemek gerekirken eğer ödenmediği takdirde bunun bedeli ahiret hayatına kalcaktır. İşte bu ağırlık da insan da mutsuzluğa sebep olmaktadır. İbadetleri yerine getirmemek insan üzerinde borç oluşturacağından kişiyi huzursuz ederken onları yerine getirmek de kişiyi huzura erdirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.