İhracat, tarımsal üretim ve canlı hayvan üretimi ile ilgili grafiklerdeki verileri inceleyerek bölgenizdeki ekonomik faaliyetler hakkında hangi çıkarımlarda bulunulacağını söyleyiniz.

5.sınıf Sosyal Bilgiler dersi için verilen Bölgemdeki Ekonominin Ülkedeki Yeri sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • İhracat, tarımsal üretim ve canlı hayvan üretimi ile ilgili grafiklerdeki verileri inceleyerek bölgenizdeki ekonomik faaliyetler hakkında hangi çıkarımlarda bulunulacağını söyleyiniz.

Kısaca açıklayalım; yaşadığınız bölge için aşağıdaki evabı seçiniz.

Marmara bölgesi : Marmara bölgesinden yapılan ihracat ülke ihracatının yarıdan fazlasını oluşturmaktadır. Bölgemizdeki artımsal üretim ve canlı havyan üretimi Türkiye ortalamasının üzerindedir.

Ege Bölgesi: Ege bölgesi yaptığı ihracat ile Marmara bölgesinden sonra ikinci sırada gelmektedir. Ülkemizde en fazla tarımsal üretim bölgemizde yapılmaktadır. Canlı hayvan üretimi ülke ortalamasına yakındır.

İç Anadolu Bölgesi: Bölgemiz ihracatta 3. sıradır. Akdeniz Bölgesi  ile aynı seviyedeki Tarımsal üretimi ikinci sıradadır. Karadeniz bölgesi ile aynı seviyedeki Canlı hayvan üretimi ile ikinci sıradadır.

Akdeniz Bölgesi: Akdeniz Bölgesi ihracatta 4.sırada bulunmaktadır. Tarımsal ürün üretiminde ülkemizde 2.sırda bulunmaktadır. Canlı hayvan üretimi Türkiye ortalamasının altındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.