İki günü eşit olan zarardadır sözüyle ilgili söyleşi türünde bir yazı yazınız.

8.sınıf Türkçe dersi için verilen Zamanı Kazanmak Veya Kaybetmek etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • “İki günü eşit olan zarardadır.” Sözüyle ilgili söyleşi türünde bir yazı yazınız.

İnsanın en kıymetli şeyi zamandır. Eğer zaman yönetimini başarabilirse başarı ve mutluluk beraberinde gelir. Değerlendirilemeyen her saniye bizim aleyhimize işlemektedir. Bizlerin günlük yapması gereken rutin işleri vardır. Bu işler çoğu zaman ihtiyaçlarımızı karşılamak içindir. Bunları yapmak zorundayız elbette. Zaten ihtiyaçlar karşılanamadığında daha zor durumlarla karşılaşabiliriz. Ancak gün içerisinde vaktimizi yalnızca rutin işlerle dolduruyorsak o zaman zarardayızdır. İki günümüz birbirine eşittir.

İki günü eşit olmak ne demek? Birbirini kovalayan günlerde hep rutin işlerimizin dışında başka bir şey yapmamaktır. Bugünümüz dünümüzden farklı olmalıdır. Alışkanlıklarımız dışında her güne bizi bir adım daha öne taşıyacak işler yapabilirsek iki günü eşit olanlardan olmayız. Her zaman bir sonraki gün yeni heyecanla gayret içinde olmalıyız. Her gün kendimizi yenileyebilmeliyiz ki kendimiz,  ailemiz ve ülkemiz için  başarı ve mutluluk dolu refah bir hayat sürelim. Her günümüzü nasıl dolu dolu geçirebiliriz? Günümüzün dolu dolu geçebilmesi için muhakkak günün planını yapmalıyız. Planda değişiklikler olduğunda anı değerlendirebileceğimiz başka işlere yönelebilmeliyiz ki geçen zaman aleyhimize işlemesin. Ayrıca her akşam günümüzün değerlendirmesini yaparsak zamanı nasıl geçirdiğimizin de farkına varmış, kendimizi de kontrol etmiş oluruz. Bu durumda yaptığımız muhasebe bir sonraki günümüzü daha da sağlıklı geçirmemizi sağlayacaktır. Özeleştirimizi yapabiliyor olmak bizi ileri seviyelere taşır. Bu sayede geleceğe de daha umutlu bakabiliriz. Aksi takdirde tembelliğe yenik düşer, yapılması gereken her şeyi başkalarından bekleriz. Bu sonuç da olumlu da olsa bizi mutlu etmez. İnsan ilerlediği sürece mutludur.
Ömür çok kısa, zaman acımasızca ilerliyor. Zamanı lehimize çevirebilmek için her anımızı en güzel şekilde planlamalı, planımızı da bizi ileriye taşıyabilecek işlere göre yapmalıyız. Zamanını yönetemeyen kişiyi zaman yönetiyordur. Zamanını yönetmeyi bilmeyen kişiyi de kendini geliştirememektedir. Dolayısıyla da zarardadır. Yerinde sayıyordur. Hayatta kendine yeni şeyler katan kişilerden olmalıyız. Bugünümüz, dünden , yarınımız da bugünden daha faydalı geçmeli ki  kendini ilerletmiş faydalı insanlardan olalım.

 

“İki günü eşit olan zarardadır sözüyle ilgili söyleşi türünde bir yazı yazınız.” için bir yanıt

  1. söyleşi yapmışsınız güzel olmuş da konuyla ilgili bir de atasözü yazsaydınız fena olmazdı ve tam söyleşi olurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.