İki şehir arasındaki mesafenin az olmasına rağmen ısı farkının çok olmasının sebebi ne olabilir?

6.sınıf Sosyal Bilgiler dersi için verilen Dört Mevsim Türkiye sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Trabzon ile Gümüşhane arası 100 km’dir. İki şehir arasındaki mesafenin az olmasına rağmen ısı farkının çok olmasının sebebi ne olabilir? Trabzon ile Gümüşhane arasında ısı farkının çok olmasının sebebi nedir?

Denizlerin geç ısınıp geç soğuması kıyı bölgelerinde ikliminin daha ılıman olmasına, nemin de etkisi ile günlük ve yıllık sıcaklık farkının daha az olmasına neden olur. Trabzon, deniz kıyısında bulunduğu için burada deniz etkisi hissedilmekte ve daha ılıman bir iklim görülmektedir. Ancak kıyıya paralel uzanan dağların, deniz etkisinin içi kesimlere ulaşmasına engel olması ve yükselti farkından dolayı Gümüşhane daha soğuk bir iklim yaşamaktadır. Bu nedenle Trabzon ile Gümüşhane arası 100 km gibi kısa bir mesafe bulunmasına rağmen iki il arasındaki ısı farkı çoktur.

  • Ülkemizin başka hangi bölgesinde aynı durum yaşanıyor olabilir?

Ülkemizde Akdeniz bölgesinde yaşanan deniz etkisinin iç dağların denize paralel uzanması sebebiyle içi kesimlere ulaşamaması durumu Akdeniz bölgesinde de yaşanmaktadır. Akdeniz’e paralel uzanan Toros dağları deniz etkisinin ve güneyden gelen nemli havanın iç kesimlere ulaşmasına engel olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.