İklim değişikliklerinin neden olduğu, yaşadığınız bir durumu anı biçiminde yazınız

6.Sınıf Türkçe dersi için verilen Dünya’daki İklimler etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • İklim değişikliklerinin neden olduğu, yaşadığınız bir durumu anı biçiminde yazınız.

İklim değişikliği için anı yazısı aşağıdaki şekilde yazılabilir:

İNSANLARIN VERDİĞİ ZARAR

Çocukluğumuzda ara ara gittiğimiz memleketimize uzun yıllardır gitmiyorduk. Orada yaşayan akrabaların farklı şehirlere dağılmış olması bizi memleketimizden uzaklaştırmıştı. Sürekli karı ile hatırladığımız memleketi dün akşam yad edince gidip görmek istedik hepimiz.Ertesi gün babamın da işyerinden izin alması ile birlikte haftaya memlekete gidiyorduk. O hafta akşamları sadece geçmişte köyde yaşadığımız anılar canlandı zihnimizde. Çantaları hazırlarken annem hep orası şimdi karlı ve çok soğuktur, kalın giysiler alalım yanımıza dedi. Hepimiz en kalın elbiselerimizi, kar botlarımızı tabi atkı, eldiven ve berelerimizi de almayı ihmal etmedik.

Artık çantamızda hazırdı sabah yola çıkacaktık. Hepimiz erkenden yattık çok heyecanlı idim. Oralar nasıldı çok değişmiş miydi merak ediyordum. Uzun süredir Antalya da yaşadığımız için kar görmemiştim. Kardan yapmak , kar topu oynamak için can atıyordum. Çocukluğumuzda bu aylarda diz kapaklarımızı geçen karın içinde yuvarlanırdık, her yerimiz ıslansa da onun mutluluğu yeterdi bize. Bunları düşünürken uyuya kalmışım.

Sabah erkenden kalktık kahvaltımızı yapıp yola çıktık. Uzun bir yolculuğun  ardından köyün yoluna girmiştik , her yerde diz boyunca kar olduğunu düşünürken yerlerde hiç kar olmamasına çok şaşırdık. Köye gelince belki biraz kar vardır diye konuşurken köye girdik ama burada da hiç kar göremedik.Çok büyük bir hayal kırıklığına uğramıştım. Kardan adam yapacaktım, kar topu oynayacaktım, karın içinde yuvarlanacaktım.

Babam insanların çevreye verdikleri zararlardan artık iklimlerin çok değiştiğinde küresel ısınma ile Dünyamızın çok ısındığından bahsetti. Keşke daha bilinçli olsaydık da Dünyamıza zarar vermeseydik. Bu ısınmanın sonucunda mevsimleri tam olarak yaşayamayacağımızı, bir çok bitki ve hayvan türünün bu durumdan zarar göreceğinden , buzulların ve kutupların eriyip deniz seviyesinin yükseleceğinden bahsetti. Bu durum beni çok üzdü, nasıl bir Dünya da yaşayacaktık, içimi bir korku kapladı. Babam daha bilinçli bir toplum olursak bu söylediklerinin daha uzun zaman alacağını söylemesi üzerine bunun  için neler yapılabilir onu düşünmeye başladım. Bir haftadır hayalini kurduğum köy benim için bütün cazibesini yitirmişti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.