İlgi duyduğunuz bir spor dalı hakkında araştırma yapınız.

4.sınıf Türkçe dersi için verilen 7. TEMA SAĞLIK VE SPOR İlk Güreşçimiz Koca Yusuf Ve Başarısının Sırrı Gelecek Derse Hazırlık sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • İlgi duyduğunuz bir spor dalı hakkında araştırma yapınız.
  • Sevdiğiniz spor dalı hakkında bilgi toplayınız. (TAVŞAN İLE KAPLUMBAĞA (Dinleme/İzleme Metni))

Tenis sporunun tarihçesi, tenis nasıl oynanır:

Tenis sporuna ilgi duyuyorum. Bu spor hakkında topladığım genel bilgiler:

Tenis, iki kişi arasında veya ikişer kişilik iki takım arasında raket ve topla kortta oynanan bir spordur. Oyuncular raketleri ile topu kortun ortasından gerili bulunan ağın üzerinden rakibin sahasına atmaya çalışırlar. Belirli kurallar çerçevesinde en çok puan toplayan oyuncu oyunu kazanır.

Tenis, ilk olarak Ortaçağ Fransa’sında elle oynanan bir oyun olup, 1800’lü yıllar İngiltere’sinde bugünküne oldukça yakın şekilde oynanmaya başlamış ve tüm dünyaya yayılmıştır. Dikdörtgen şekilde yapılan tenis kortları: çiftler için 23,77m uzunluğunda ve 10,97 m genişliğinde,  Tekler müsabakası için ise 23,77m uzunluğunda ve genişlik 8,23 m genişliğindedir.

Teniste, servis atan ve servis karşılayan olmak üzere 2 başlangıç pozisyonu vardır. Setlerin başındaki ilk oyun ve sonrasındaki her 2 oyunda bir, oyuncular yer değiştirirler. Servis atan kişi oyuna, orta çizginin sağından atacağı servislerle başlar. Karşılayan kişi de çapraz şekilde durarak servisi karşılar. Servisteki temel kural, topun fileye değmeden karşı kutuya en fazla iki denemede isabet ettirilmesi ve oyuna sokulmasıdır. Oyuncu bunu yapamadığı takdirde “çift hata” yapmış olur ve puanı kaybeder.

Teniste Puanlama Sistemi:

Top rakibin sahasına atıldıktan sonra;

– Rakip topa vurmadan, top bir defadan daha fazla sekerse,

– Rakip topa vuramaz ise,

– Rakip topa vursa dahi topu dışarı atarsa,

– Rakip topa vursa dahi top fileye takılır ve kendi sahasına düşerse,

– Rakip topa vurduktan sonra (topu rakibin sahasına geçse dahi), rakibin raketi fileyi geçer ise,

– Rakip topa vururken (topu rakip sahaya gönderse dahi), top rakibin raketine bir kereden fazla değer ya da vücuduna değer ise;

Rakip puan kaybeder.

Maç: Üç setlik maçlarda iki seti alan oyuncu, beş setlik maçlarda ise üç seti alan oyuncu kazanır.

Set: Bir seti kazanmak için, oyuncunun en az altı oyunu en az iki farkla kazanması gerekir (6-0, 6-1, 6-2, 6-3, 6-4 gibi).

Ancak oyun 5-5 olursa, herhangi bir oyuncu iki oyun fark yapana kadar set uzar (7-5, 8-6, 9-7, gibi).

Tenis puan kuralları çerçevesinde 4 sayı alan kişi bir oyunu, 6 oyunu kazanan kişi bir seti, 3 setin ikisini veya 5 setin üçünü kazanan kişi de maçı kazanmış olur. Bir taraf servis atarak oyunu başlatır. Kazanılan her sayıda oyuncunun puanı 15, 30, 40 ve oyun şeklinde artar. Sayı, topun rakibin sahasında kalması, rakibin topu hatalı atması, rakibin iki kere üst üste hatalı servis kullanması (çifte hata) gibi durumlarda kazanılır. Üç sayı alıp 40 puana erişen oyuncu, bir sayı daha kazanırsa, o set içinde 1 oyun kazanmış olur. Toplamda 6 oyun kazanan oyuncu, bir set kazanmış olur. Erkeklerin maçları genellikle 5 set ve kadın maçları 3 set üzerinden oynanır. Setlerin çoğunu kazanan oyuncu, galip gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir