İlim ve fen nerede ise oradan alacağız ve milletin her ferdinin kafasına koyacağız.

6.sınıf Türkçe dersi için verilen Atatürk’ten Son Mektup etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Atatürk’ün aşağıdaki sözünü açıklayan bir yazı yazınız.

İlim ve fen nerede ise oradan alacağız ve milletin her ferdinin kafasına koyacağız.

Mustafa Kemal Atatürk eğitimin, bilimin ve teknolojinin önemine inanan ve bunu her fırsatta konuşmalarında vurgulayan bir liderdi. Yeni kurulan genç Cumhuriyetin, dünyanın gelişmiş ülkeleri karşısındaki durumunun iyileşmesinin ve çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmanın ancak ilim ve eğitimle mümkün olacağını çok iyi biliyordu.

Tarihi süreçte çeşitli sebeplerde ilim ve fen alanında oldukça geride kalan Osmanlı İmparatorluğunun bu eksikliği, ancak eğitim faaliyetleri ile kapatılabilirdi. Bunun için yurt dışına, çeşitli ülkelere yetiştirmek üzere öğrenciler gönderilmiştir. Yurt dışında öğrenimlerini tamamlayan bu öğrenciler, ülkemize döndüklerinde öğrendiklerini buradaki genç nesillere aktarmışlardır. Ülkenin kalkınması sadece bir kaç kişi ile olamayacağı için genç Cumhuriyet’in ilim ve fen alanında yapılan çalışmalar ile güçlenmesi ve ekonomik olarak büyümesi için milletin bütün fertlerinin eğitilmesi ve ülkenin gelişmesine katkı bulunması sağlanmıştır. Cumhuriyetin daha ilk yıllarında açılan fabrikalar ve tarımda traktörlerin kullanılmaya başlaması bunun en güzel örneklerindendir.

Bilim ve teknoloji alanında kendini geliştirmiş olan yabancı ülkeler belirlenerek, ülkemizin bu alanlardaki eksiklikleri giderilmeye çalışılmıştır. İleride kendimizin de ilim ve fen üreten bir millet olabilmemiz için dünyadaki gelişmeleri  yakından takip etmeli ve ülkemize bu gelişmeleri uyarlayacak bilim insanlarını yetiştirmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.