İlinizde bulunan bilim ve teknoloji müzesine bir inceleme gezisi düzenleyiniz

5.sınıf Sosyal Bilgiler dersi için verilen 5. Ünite Gerçekleşen Düşler Bilim Müzesi Gezisi sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • İlinizde bulunan bilim ve teknoloji müzesine bir inceleme gezisi düzenleyiniz. Gezide gördükleri­nizden ve öğrendiğiniz bilgilerden yararlanarak aşağıdaki formu doldurunuz.

GEZİ İNCELEME FORMU

Gezi düzenlenen yer: Ankara Çengelhan Rahmi Koç Müzesi

Gezinin Tarihi: ……….

Bilim ve teknoloji müzesi ile ilgili genel bilgi: müzede geçmişte kullanılmakta olan iletişim araçları, karayolu,demiryolu ve hava taşıtları ile bilimsel aletler ve makineler sergileniyor.SORULAR

  1. Neden bu müzeye gezi düzenlediniz?  Teknolojik ürünlerin ilk bulundukları hali ile günümüzdeki hali arasındaki gelişimi görmek.
  2. Gezide, teknolojik gelişmelerle ilgili neler öğrendiniz?  Teknolojik gelişmeler hiç durmaksızın devam ediyor.
  3. Müzeyi gezerken neler hissettiniz?  Bilim adamlarının buluşlarına hayran kaldım.
  4. Müzeyi gezerken en çok etkilendiğiniz buluş ne oldu? Neden? Müzede bulunan uçak modelleri
  5. Bu buluş ne zaman, nerede ve kim tarafından yapılmıştır?  Albatros DIII Modeli uçak, I. Dünya savaşında Alman’lar tarafından kullanılmıştır.
  6. Bu buluşun insan yaşamına sağladığı yararlar nelerdir?  Uçaklar günümüzde kullanılan en hızlı ulaşım araçlar olmuştur.
  7. Günümüzde bu buluş hâlâ kullanılıyor mu?  Bu uçakların çok gelişmiş modelleri kullanılıyor.
  8. Kullanılmıyorsa yerine hangi teknolojik ürünler kullanılıyor? Pervaneli uçak yerine jet motorlu uçaklar kullanılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.