İlk yardımın önemini anlatan bilgilendirici bir metin yazınız.

5.sınıf Türkçe ANITTEPE YAYINCILIK dersi için verilen 6. TEMA SAĞLIK VE SPOR Çitlembik etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • İlk yardımın önemini anlatan bilgilendirici bir metin yazınız.

İlk Yardım Öğren, Hayat Kurtar

Yaşamı tehlikeye düşüren her hangi bir kaza veya durum karşısında olay yerinde, ilaç kullanmaksızın mevcut araç ve gereçler ile sağlık görevlileri tarafından tıbbi yardımı sağlanıncaya kadar, mevcut durumun daha da kötüye gitmesinin önlenmesi veya hayatın kurtarılması amacıyla yapılan uygulamalara ilk yardım denilir.

Eğitimli ve sertifikalı bir ilk yardımcı tarafından yapılan ilk müdahaleler yaralının veya kaz zedenin yaşamı için son derece önemlidir. Çünkü hemen kaza sonrası yapılan kanamayı durdurma, solunum yollarını açma, çevredeki tehlikeli şeyleri veya yaralıyı tehlike bölgesinden uzaklaştırma hayat kurtarır.

İlk yardımın temel amacı sağlık ekiplerine haber verip, onlar gelinceye kadar yaralının veya kaza zedenin hayatı korumak, olay sonrası oluşabilecek zararları önlemek ve iyileşmeyi sağlayacak veya hızlandıracak uygulamalar yapmaktır. İlk yardımda, solunum veya dolaşım durmuş ise bunları harekete geçirmek çok önemlidir. Solunumu veya dolaşımı durmuş bir kişi dakikalar içinde yaşamını yitirebilir. Bu nedenle doğru yapılan ilk yardım hayat kurtarır.

Olay yerinde hasta veya kazazedeye hızlı ancak sakin ve bilinçli bir müdahale edilmelidir. Hastanın durumu değerlendirilmeli, tehlike oluşturuyor ve gerekli ise bulunduğu yerden başka bir yer alınmalıdır. İlk yardım bilinmiyorsa kesinlikle yaralıya müdahale edilmemeli ve hareket ettirilmemelidir. Bilinçli yapılan bir müdahale yaralının hayatını kurtarabileceği gibi bilinçsiz yapılan bir müdahalenin yaralının yaşamına son verebileceği asla unutulmamalıdır.

“İlk yardımın önemini anlatan bilgilendirici bir metin yazınız.” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.