İmece metnini kendi cümlelerinizle özetleyiniz.

8.sınıf Türkçe dersi için verilen İmece etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Okuduğunuz İmece metnini olayların oluş sırasına göre kendi cümlelerinizle özetleyiniz. İmece metnini kendi cümlelerinizle özetleyiniz. İmece metni özeti:

İlk gittiği imeceyi hayal meyal hatırlayan yazarın köyünde imece bayram havasında geçmektedir. İmece günü kızlar ve delikanlılar en güzel kıyafetlerine giyerler gençli yaşlı herkes imeceye katılırdı. Sabah erkenden yollara düşülür türküler söylenerek tarlaya gidilirdi. Ekini biçilecek tarlanın sahibi altı aydır hastaydı. Delikanlılar ve orta yaşlılar orak biçiyor, kadınlar desteleri taşıyor, ihtiyarlar da harmanı yapıyordu. Tüm işler sırasında türkü hiç eksik olmuyordu. Öğleye kalmadan tarlanın hasadı bitmiş, yemekler yenmişti ve oyunlar başlamıştı.  Delikanlılar davul zurna eşliğinde halay çekiyor, usta bir oyuncu türlü kılıklara girerek oradakileri eğlendiriyordu. İmece cümbüşü o gün gün batıncaya kadar sürmüştü.

Köylerde imece köyün ortak malları, imama, öğretmene, muhtara ve ağaya yapılır. Birde birkaç hane birleşerek işlerini ortak imece ile yaparlar. Çukurova’da ıssızlığında ve bozkırında tek başına çalışmak zordur. İmece yapılacağı günler öncesinden duyurulur, kendi tarlalarında, kendi başlarına çalışmaktan bunalan çocuklar imece günü ve cümbüşünü dört gözle beklerlerdi. İnsanlar çalışmayı böyle eğlenceli hale getirseler onlara çalışmak hiç zor gelmezdi. Karadeniz’de de imece yapılır. Sel sularının aşağılara taşıdığı tarla toprakları, sepetlerle geri yokuştaki tarlalara taşınır ama bu imcece pekte sevinçli geçmez.

Düğün havasında geçen Çukurova imeceleri ve söylenen türkülerin güzelliğini yazarın hep aklında kalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.