İngiltere, Osmanlı Devleti’nin ittifak teklifini neden reddetmiştir?

7.sınıf Sosyal Bilgiler dersi için verilen Osmanlı Devleti Savaşa Neden Girdi? etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • İngiltere, Osmanlı Devleti’nin ittifak teklifini neden reddetmiştir?

İngiltere’nin, Osmanlı imparatorluğunu yaşatmanın çok güç olduğunu düşünmesi ve Osmanlı topraklarını paylaşmak için müttefikleriyle anlaşmış olduğu ve Rusya’ya kendi yanında savaşa girmesi için boğazları vereceğini vaat etmesinden dolayı Osmanlıların ittifak teklifini reddetmiştir.

  • Almanya’nın Osmanlı Devleti ile yakınlaşmak istemesinin nedenleri nelerdir?

Almanya’nın, İngiliz sömürgelerindeki Müslüman halkı, Osmanlılardan yararlanarak ayaklandırmak istemesi, Süveyş Kanalını kapatarak İngilizlere sömürgelerinden gelen asker desteğini engellemek ve Osmanlıların doğu Anadolu ve Mısır’da kazanacağı başarılarla Avrupa’daki savaşı daha kolay kazanacağını düşünmesi sonucu Osmanlı devletine yakınlaşmak istemiştir.

  • Osmanlı Devleti’nin I. Dünya Savaşı’na girmesinin nedenleri nelerdir?

Osmanlı Devleti, 200 yıldır süren toprak kayıplarına son vermek, Süveyş kanalı ve Arap yarımadasındaki hâkimiyetini güçlendirmek, Almanların savaşı kazanacağı düşüncesi,  bölgedeki Türkleri kendi liderliğinde birleştirmek ve İslam âlemindeki liderliğini sürdürmek için I. Dünya Savaşı’na girmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.