İnsan hakları sözünden ne anlıyorsunuz? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

İnsan hakları sözünden ne anlıyorsunuz?

İnsanlar bu dünyada doğarlar, büyürler ve ölürler. Hayat bu gidişat için ilerlemektedir. Olaylar, yaşantılar ve tecrübeler çerçevesinde devam eden bu hayatta haliyle insan arası bazı çekişmeler yaşanabilmektedir. Yaşanan bu sorunlar karşısında insanların yaptıkları ilk şey hak aramak olmaktadır. İşte insan hakları kavramı bu andan itibaren karşımıza çıkmaktadır. Böyle durumlarda insanlar kendilerini savunacakları fırsatlar kollarlar. Başvurdukları yollar vardır. Bu yöntemlerle aradıkları haklarına sahip olmaya çalışırlar.

İnsan hakları demek; bu dünyada yaşama hakkı, gizlilik hakkı, eşitlik hakkı, eğitim ve öğretim hakkı, saygı hakkı, adalet hakkı, özgür olma hakkı, itibar hakkı, mal ve mülk edinme hakkı, seyahat hakkı gibi hakları kapsayan oldukça geniş bir terimdir. Bu haklara dini, ırkı, dili ne olursa olsun herkes sahiptir. Sahip olamadığı yer ve coğrafyalarda da sahip olmak durumundadır.

İnsan haklar evrensel olmasının yanında ülkelere göre değişiklik de gösterebilmektedir. Aslında en güzeli hep hayalini kurduğumuz hakları için savaşmayan toplumlar görebilmek ama bu dünya üzerinde zaman zaman mümkün olamayabiliyor. Savaşlar. Ülkeler arası çıkar mücadeleleri ve güç kavgaları böyle insan haklarının çiğnenmesine sebep olabilmektedir. Yazımızı bütün insanların haklarına kavuşabilmesi temennisiyle bitirelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.