İnsan Ne İle Yaşar? – Kitap Tahlili

Tolstoy’un bu kitabındaki bakış açısı ve okura vermek istediği mesajlarla, bize ne gibi şeyler ilettiğini kendi objektifimizde sunduğumuz bir yazın olacaktır.
Tolstoy demiştik, burada yine her zaman görmek istediğimiz gibi bir üslup görüyoruz. Çünkü her zaman ki gibi bize yazı tarzını yansıtmak istemiş, basit ve herkese hitap eden bir tavırla bu yazınını sürdürmüş, gelecek kitaplarınada bu farkı göstermiştir. Bu kitapta ise asıl algı; bize hangi üslupta yazdığı değil, bize ne gibi mesajlar vermiş olmasıdır önemli olan.

 
İLETİLMEK İSTENEN GENEL AHLAK KURALLARI
Başlıkta da belirtildiği gibi burada verilmek istenen bizim hangi ahlak kurallarına sahip olmamız gerektiği ve nasıl yaşayıp bunu hayatımıza nasıl yansıttığımızdır. İyilik ve kötülük kavramları baskın özellik göstermiş, bu ise bütün kitaba yansıtılarak kavramlar üzerinden okuyucuya daha öznel yargılarla benzer duygular aktarılmak istenmiştir. Din yargısı burada aşırı bir öznellik göstermeyip daha nesnel betimlemelerle okuyucunun bu hususta ders çıkarılması sağlanmaya çalışılmıştır.

 
TOLSTOY BURADA VERMEK İSTEDİKLERİYLE DOĞRU MU YAPMIŞ?
​Bu soruya cevabım kendi inanışlarım ve bir insan için barınması gereken özellikler çerçevesinde baktığımda kesinlikle evet olacaktır. Çünkü soruma kendi dinim açısından değil genel bir insanlık ırkının barınması gereken özellikler açısından baktığımda yine aynı cevaba ulaşacağım konusunda yine hemfikirim. Burada elbette sadece iyilik-kötülük değil hayatın ve ölümün değeri, açgözlülüğün ve tokgözlü olmanın farkları gibi her dinden insanın barınması gereken özellikler bir bir sıralanıp; yazarın asıl vermek istediği duygular hayattan kesitlerle ve olabilitesi yüksek olaylarla yansıtılmış ve kanaatimce doğru yönde sonuçlara ulaşılmıştır.
Dediğim gibi; edebi gücü yüksek kitabımızda tek yönlü bir anlatımdan ziyade çok yönlü ve kavramsal sonuçlar daha çok ön planda olmuştur. Okumayanlarında kısa sürede zevkle bitireceğinden eminim. Sonuç olarak kitabın yazın başarısı uzun yıllar devam etmiş; bugünde sağlamlığını koruyarak okuyucuya yalın bir üslupla aktarılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.