İnsanları doğal afetlere karşı bilinçlendirmek için neler yapılabilir?

5.sınıf Sosyal Bilgiler dersi için verilen BÖLGEMİZİ TANIYALIM Ünite Değerlendirmesi ödev sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • İnsanları doğal afetlere karşı bilinçlendirmek için neler yapılabilir?

Kısaca açıklayalım; Toplumu doğal afetler ve sonuçları konusunda bilinçlendirici eğitim ve seminerler düzenlenebilir. Bu etkinliklerde kullanılan görsel ve videolar ile akılda kalıcılık arttırılabilir.  Bu konuda uzman olan kişiler görsel yada yazılı medya ile sürekli uyarılarda bulunmalı. Olası bir doğal afet sonrası başımıza gelebilecek kötü senaryoları sürekli halka anlatmalı. El broşürleri, tv reklamları, kamu spotları ile daha etkileyici bir şekilde bilinçlendirme yapılabilir.Bunlara karşı alınması gereken önlemler detaylıca anlatılmalı.

 

Bir diğer bilinçlendirme olarak daha öce bu doğal afetleri yaşamış ülkelerden öncesi ve sonrası için meydana gelenler en ince detayına göre anlatılmalı. Eğer tedbirler alınmaz ise başlarına gelebilecekler anlatılmalı. İnsanlar hala buna rağmen bilinçlenmiyorsa, tedbirler almıyorsa devlet gerekli tedbirleri almak için insanları zorlamalı. Gerekirse kanunlar çıkarmalı, yapmayanlara cezalar vermeli. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.