İnsanların sorunları olduğunda onlara nasıl yardımcı olursunuz?

İnsanların sorunları olduğunda onlara nasıl yardımcı olursunuz?

İnsanların herhangi bir sorunu olduğunda önce onları dinlemeyi tercih ederim. Konunun ne olduğunu bilmeden gerçek anlamda herhangi birine yardımcı olmam mümkün değildir. Sorunun olumlu ve olumsuz yönlerini değerlendirerek yapılabilecekleri düşünür ve sorunu meydana getiren durumların en az zararla nasıl ortadan kalkabileceğimiz konusunda kafa yorarım. Çözüm üretmek üzerine konuşmalar ve tartışmalar yapar elimden gelen tüm çözümleri insanlara sunarım.

Benim sunduğum çözümler belki onlara mantıklı gelmeyebilir ya da onların bulamadığı bir çözüm olabilir.

Bazı sorunların çözümü çok basittir ama insan o sorunun içindeyken insanlar çözümü fark etmeyebilir. İnsanların sorunları konusunda aslında iki önemli nokta vardır.

Bazı insanlar sorunlarını yardım istemek için değil rahatlamak için anlatırlar ve onlara bir çözüm üretmenin pek de bir anlamı yoktur.

Bazı insanlar ise sorunlarını bir çözüm bulmak için anlatırlar ve yardım isterler yardım istediklerinde kendi mantığın aklım ve düşüncelerim ile ona bir çözüm yolu önermeyi tercih ederim. Sorunun tüm detaylarını dinledikten sonra neden ortaya çıktığına dair bir fikre varıp karşımdaki insanla bu nedenleri ortadan yok etmenin yollarını arayabiliriz. Sorunun ortaya çıktığı neden ortadan kalkarsa ortada sorun da kalmayacaktır.

Eğer karşımdaki insanla beraber çözmeye çalıştığımız sorun bizim bilgi ve tecrübemizi aşan bir sorun ise büyüklerimden yardım isterim. Bana bu konuda yardımcı olabilecek öğretmenim annem babam abi ve ablalarım dan fikir alma yoluna giderim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.