İnsanların yerleşmesine etki eden faktörleri kendi cümlelerinizle yazınız.

6.sınıf Sosyal Bilgiler dersi için verilen Yazıyorum etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Ders kitabınızın 42 ve 43. Sayfalarındaki görseller ve metinlerle anlatılan, insanların yerleşmesine etki eden faktörleri kendi cümlelerinizle yazınız.

1.görselin konusu: iklimler insanların yerleşim yeri belirlemesinde önemli etkenlerin başında gelir. İklimi soğuk ve karlı olan bölgeler yerleşim yeri olarak daha az tercih edilirken iklimi ılık ve sıcak olan bölgeler yerleşim yeri olarak daha çok tercih edilir.

2.görselin konusu: insanlar ilk çağlarda doğal ortamlar olan mağara gibi korunaklı yerleri barınma ihtiyacı için kullanmışlar, böylece dağların yüksek yerlerindeki mağaralar ile yabani hayvan saldırılarına karşı kendilerini güvene almaya çalışmışlardır. Mağara duvarlarına avladıkları hayvanların resimlerini yaparak onlara karşı olan üstünlüklerini göstermişlerdir.

3.görselin konusu: ilk çağlarda insanların temel besin kaynağı avladıkları hayvanlar olmuş, avlarının sürekli olarak yer değiştirmesi ve zamanla avlanacak hayvan sayısının azalması onların yerleşik hayata geçmelerine izin vermemiştir.

4.görselin konusu: insanların tarımı ve toprağı işlemeyi keşfetmesi ile yerleşik yaşam başlamış, av hayvanları tek besin kaynakları olmaktan çıkmıştır.

5.görselin konusu: insanlar yerleşim alanlarını belirlerken doğal ortamı en iyi şeklide kullanmışlar, evlerini doğal çevreye uygun olarak inşa etmişlerdir.

6.görselin konusu:  zamanla bilim ve teknolojisinin gelişmesi insanlarda yeni yerleri ve yeni zenginlikleri keşfetme isteğini doğurmuş ve coğrafi keşifler başlamıştır.

7.görselin konusu: insanların tarih boyunca en büyük öncelikleri çevreden gelebilecek tehlikelere karşı kendilerini emniyete alma duygusu olmuş, bunu için kaleler ve surlar yapmışlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.