İnsanlığın kendisine ve ortak mirasına karşı en önemli sorumluluğu olan barışın sağlanması konulu kompozisyon yazınız.

7.sınıf Sosyal Bilgiler MEB dersi için verilen  Mirasın Ve Barışın Korunması sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Afişe de inceleyerek insanlığın kendisine ve ortak mirasına karşı en önemli sorumluluğu olan barışın sağlanması ve korunmasına yönelik düşüncelerinizi içeren bir kompozisyon yazınız.

İnsanın en büyük sermayesi olan yaşam hakkı ancak barış ile korunabilir. Hayatta sahip olduğumuz tüm güzellikler ancak barış ile yaşatılabilir. Dünyada insan eliyle çıkan savaşlardan maalesef en büyük zararı yine insanoğlunun kendisi ve ona emanet olan, gelecek kuşaklara ulaştırması gereken insanlığın otak mirası görüyor.

İnsanlar çoğunlukla bencilliklerinden dolayı savaşlar çıkarıyor, hırslarının esiri olup en kutsal değer olan insan canına ve onun yaşadığı doğaya kıyıyor. Savaşların her zaman bir kazananı olsa da, sonuçta hep insanlık kaybediyor. Savaşlarda birçok insan yaşamı soluyor. Geriye gözü yaşlı eşler ve çocuklar kalıyor. Yıkılan şehirlerin boğucu ve kasvetli ortamı, geride kalanların hayatını daha da yaşanmaz kılıyor. Savaşın bizden alıp götürdükleri arasında; düşünce, sanat ve edebiyat eserlerinin ortak miras olma özelliklerinden dolayı koruma altına alındığı kütüphaneler ve müzeler de yerini alıyor. Doğal varlıklar ve tarihi çevre de maalesef bu yıkımdan ve ölümden kurtulamıyor. Oysa bu değerler ve varlıklar, geçmişten gelen uygarlıklar hazinesi olarak gelecek kuşaklara aktarılması gereken ortak miras ögelerimiz olarak insan canı kadar korunması gereken değerlerimiz. Bu değerler bizlerin birbirimizin kardeşi olduğumuzun en güzel göstergesi, tarihin eşsiz hazineleri. Bu maddi ve manevi varlıkların oluşmasında emeği geçen sayısız uygarlık ve milletin katkıları ile bugünlere geldiğimizin en güzel örnekleri. Tek yapmamız gereken dünya barışını sağlamak için sahip olduğumuz ortak miras ögelerine bakmak ve bundan ders almak.

Ortak değerler ve ortak tarihten alınan derslerle barışın egemen olduğu, huzurlu bir geleceğin inşası bizim elimizde. Birbirimize karşı sevgi ve hoşgörü ile yaklaşmak, sahip olduğumuz ortak miras ögelerinin değerini kavrayarak mutlu geleceklere yelken açmak, emin olun savaşmaktan daha kolay.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.