İnternetten Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İnternet yoluyla alışveriş yaparken nelere dikkat edilmeli?

İnternet üzerinden alışveriş yaparken, özel bilgilerinizi çaldırmamak için bir takım önemli önlemler almanız gerekmektedir. Peki, İnternet üzerinden alışveriş yaparken nelere dikkat edilmeli?

İnternetten alışveriş, bir çok kişinin tercih ettiği alışveriş yöntemi arasında yer almaktadır. Ürünlerin fiyatlardaki ucuzluk ve normal mağazaya göre daha fazla ürün çeşitliliğinin internette olması, bizleri internetten alışverişe yönlendirmekte. Alışveriş E-ticaret siteleri güvenlik için büyük hamleler yapsa da asıl tedbiri bizlerin alması gerekiyor. internet üzerinden alışveriş yaparken, hesap bilgilerimizi çaldırmamak için nelere dikkat etmemiz gereklidir?

Güvenilir bildiğiniz bir cihaz kullanın

Online hesaplarınıza bağlanırken ilk ve en temel faktör güvenilir bir cihaz kullanmaktan geçer. Herhangi bir dikkat çekici etkinlik veya bir tuhaflık olasılığınız daha yüksek olduğu için kendi cihazınızı, tablet, akıllı telefonunuzu ve bilgisayarınızı kullanmanız en güvenli seçenektir. Eğer mümkünse, hesabınızı ve bilgilerinizi tehlikeye sokabilecek emanet veya halka açık cihazları kullanmayın.

Bilgisayarınızı ve cihazlarınızı en yüksek sürümlerle güncelleyin

İşletim sisteminizi ve cihazlarınızı sürekli güncel tutun. Bu işlem, saldırganın aradığı ve sisteminize bulaşmalarını sağlayan güvenlik açıklarını kapatmaya yardımcı olacaktır.

Güncel bir güvenlik çözümü kullanın

Online bankacılık hesabınıza girmeden veya online  ödeme yapmadan önce kesinlikle, çok katmanlı, güncel, bilindik ve güvenlik çözümü yükleyin. Bu tür çözümler, sizi kötü amaçlı uygulamalardan ve birçok türde kötü amaçlı böceklerden korur.

2 faktörlü kimlik doğrulama sistemi kullanın

Bankanız eğer online hesabınız için iki faktörlü kimlik doğrulama hizmeti (2FA) sunuyorsa bunu vakit kaybetmeden kullanın. Bu şekilde parolanız yanlış kişilerin eline geçtiğinde bile, ikinci doğrulama bilgileri olmadığı için hiçbir işlerine yaramayacaktır.

Tuzaklara sakın düşmeyin

Siber sanal suçlular önemli bilgilerinizi ellerine geçirmek için hemen hemen her şeyi deneyeceklerdir. Banka çalışanı olduklarını iddia edebilir hatta size bir bildirim göndererek veya açtığınız e-postaya yüklenmiş bir bağlantı yoluyla şifrelerinizi değiştirmenizi bile isteyeceklerdir. Bankacılık kişisel bilgilerinizi değiştirmenizi yada bir bağlantıyı tıklayıp açmanızı isteyen herhangi bir e-posta aldığınızda, gönderen kişinin gerçekten bankanız olduğunu bir çok kez kontrol etmeyi unutmayınız.

 

Çıkış Yapma esnasında “oturum kapat” butonu kullanın

Online bankacılığı işiniz bitti daha fazla kullanmayacak mısınız? Oturumunuzu güvenli şekilde kapatın. Bir siber saldırganın oturumunuzu ele geçirmesi halinde, oturumun açık olmaması size zarar getirmeyecektir.

Telefon SMS bildirimlerinizi aktif hale getirin

Bankacılık işlemlerinizi aralıklı olarak veya daha seyrek olarak kontrol edenlerden biriyseniz online bankacılık ayarlarından telefonunuza gelecek SMS mesajları aktif hale getiriniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.