Işık kirliliğinin zararları ve bu sorunun çözümü konusunda bir araştırma yapın.

5.sınıf Türkçe dersi için verilen 4. TEMA: BİLİM VE TEKNOLOJİ Perseid Göktaşı Yağmuru etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Okuduğunuz metinde ”… Bir gecede görülebilecek göktaşı sayısı havanın ve ışık kirliliğinin durumuna bağlı olarak değişir../ açıklaması yer almaktadır. Işık kirliliğinin zararları ve bu sorunun çözümü konusunda bir araştırma yapın. Araştırmanızın sonucunu aşağıdaki bö­lüme yazın.

Doğada yaşayan birçok hayvan yönlerini bulmak için doğal ışık kaynağı olan güneş, ay ve yıldızları kullanmaktadır. Gereğinden fazla yapılan yapay aydınlatmalar hayvanların yönlerini bulmalarında sorunlar oluşturabilmektedir.

Geceleri yapay ışığa çok uzun süre maruz kalan insanların vücut biyolojik saati bundan olumsuz etkilenmekte ve psikolojik bozukluklara neden olabilmektedir. Ayrıca insanların göz sağlığına da olumsuz etkilemekte, göz görme yeteneğinde azalmalara sebep olmaktadır. Gökyüzü incelemelerinde gök bilimcileri olumsuz etkilemektedir.


Bu sorunun çözümü için mekanlarımızı gerektiği zaman, gerektiği kadar aydınlatmalı, aydınlatma yaparken aydınlatma yönünü özellikle dış cephe aydınlatmalarında iyi belirlemeliyiz. Yol, cadde ve sokak aydınlatmalarını ışığı dağıtmayan lambalar kullanarak gerektiği kadar yapmalıyız.

 

Işık kirliliğine bir örnek de büyükşehirler verilebilir. Çok fazla ev, iş yeri, bine, sokak aydınlatması vs vardır. Bunlar geceleyin insanların gözüne muhteşem görünse de gökyüzünde var olan cisimleri görünemez hale getirir. Köylerde yaşayan büyüklerimiz bilirler. Köyde, geceleyin gökyüzüne baktığınızda aynı anda binlerce yıldız görebilirsiniz. Yıldızların kaydığını yada yer değiştirdiğini defalarda görebilirsiniz. Ama büyükşehirlerde ışık kirliliği yüzünden maalesef yıldız görmek neredeyse imkansız. Bununla ilgili siz ufak bir olay anlatayım. 17 ağustos marmara depreminde gece sokağa çıkabilenler hatırlarlar o gece gökyüzünden binlerce yıldız vardı. İnsanlar bu olayı depremle ilişkilendirmiş bir süre gökyüzünde fazla yıldız gördüğünde korku yaşamıştı. Ama gerçekte deprem sırasında şehirdeki aydınlatmalar devre dışı kalmış ve bu sebeple gökyüzünde yıldızlar görünmüştü.

“Işık kirliliğinin zararları ve bu sorunun çözümü konusunda bir araştırma yapın.” için 69 yanıt

  1. Hiç de işime yaramadı hahhayyy da hahhayyy ☺???????????????☺????????????????????????????????????????????????????????????????????☹??☹??????☹??????☻?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????☹??☻???☻☹???????????????????????

  2. güzel olmuş küçük yazdım ama kitaba sığmadı sadece en son parağraf 1. cümleye kadar sığdı güzel olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.