İslam dininde başlıca ibadetler nelerdir? Söyleyiniz.

İslam dini ibadet esasları ve şekilleriyle bütünleşik bir dindir. İbadet olmadığı, yapılmadığı ya da yaşanmadığı bir İslam anlayışı düşünülemez. İbadet uygulayarak kişi dininin gerekliliklerini yerine getirmiş olur ve İslamı kabul etmiş olduğunu fiilleriyle de göstermiş olur.

İslam dinini başlıca ibadetleri

Namaz Kılmak : Günde beş vakit farz hükmündeki namazları kılmak dinimizin en başlıca gereğidir. Namaz ile müslüman Allahın huzuruna çıkar ve Onunla konuşuyormuş gibi olur. Onu zikretmiş onu hatırlamış sayılır. Namaz kılmak kesinlikle uygulanması gereken bir ibadettir. Uygulanmadığında ahiret cezası ayetlerle sabittir. Ergenlik çağına girmiş her kişi sabah, öğle, akşam, ikindi ve yatsı olmak üzere beş vakit namazından sorumludur.

Oruç Tutmak: Oruç insanın sabah imsak vaktiden akşam namazı vakine kadar insani ihtiyaçlarını yerine getirmemesini gerektiren bir ibadet şeklidir. Yılda bir aylık Ramazan ayı orucu yapılması gereken bir ibadettir. Ramazan orucunu tutmayanların üzerine borç kalmaktadır.

Zekat Vermek : Mal ile yapılan bir ibadet türüdür. Maddi durumu iyi olanların olmayanları koruyup gözetmesi onlara yardımda bulunmasını kapsar. Bu ibadet dinimizin yardım ve dayanışma dini olduğunun açık göstergesidir. Durumu müsait olan herkes zekat vermekle yükümlüdür. Zekatın malı koruduğuna inanılır. Dinimize göre zekat veren insanın malı temizlenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir