İslam Dinine Göre Günlük Hayatta Kişinin Bedeninin Temiz Olması Neden Gereklidir?

İnsanın bedeninin temiz olması niçin gereklidir? Kişinin bedeni neden temiz olmalıdır? Müslümanların beden temizliği niçin gereklidir? İslam dininde beden temizliğinin önemi.

İslam dini temiz olmayı öneren, tavsiye eden ve hatta emreden bir hak dindir. İslamiyet insanların temiz olmasını ister. Bu hassasiyet hem insanın sağlığı için gerekli olduğu gibi İslam dininin gereklilikleri olan ibadetler için de şarttır. “Temizlik imanın yarısıdır” ya da “temizlik imandandır” sözleri bu hususiyetleri özetler niteliktedir.

 

Evet İslam dini temizliği ve temiz olmayı hem bedenen hem giyim kuşam anlamında hem yaşanılan ortam anlamında. Bunlar ibadetler için gereklidir evet ama bundan önce başka bir gerçek vardır ki o da sağlık için gerekli olduğudur. Zaten güzel dinimizin bizler için koyduğu kural ve kaidelerin hepsinin insanın ruh ve beden sağlığına bakan yönleri de bulunmaktadır.

 

İslam dini insanları başkalarını rahatsız şekilde kötü kokmaktan men eder ve güzel koku hususunda teşvik eder. Müslüman temiz olur ve güzel kokar. Saçları üstü başı vücudu temizdir. İyi bir sağlık için bütün bunlar gereklidir.

 

İbadetlerimizi yapmak için de temiz olmamız gerekir. Günlük ibadetlerimiz olan namaz kılmak, Kuranı Kerim okumak temiz olmayı gerektirir. Bu ibadetleri yapmak için abdest almak gerekmektedir. Abdest alma ile dinimiz nazarında temiz oluruz. Buna hadesten taharet denir. Bir de bu konunun necasetten taharet kısmı mevcuttur. Bu konu da vücudumun pis ve kirlerden arındırılmış olması anlamına gelir. Bu iki temizlik yöntemi ile ibadetlerimizi yapmaya hazır hale geliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.