İslam Dininin Günlük Hayatta İlgili Tavsiyelerine Örnekler Veriniz.

Dinimiz hem bu dünyamızı hem ahiret hayatımızı organize etmemiz için yol ve yöntemler göstermektedir. Haliyle günlük hayatımız da düzenleyecek bir takım tavsiye ve yönergeleri bulunmaktadır. Şimdi İslam dininin günlük hayatla ilgili tavsiyelerine örnekler vereceğiz.

  1. Sabah erken kalkmamızı tavsiye eder. Bunun için 5 vakit farz olan namazdan biri sabah namazı insanları erken kalkmaya teşvik etmektedir.
  2. İslam dini oturarak yemeyi ve içmeyi tavsiye eder. Ayakta yiyip içmek kişinin sağlığını bozacak bir alışkanlıktır. Buna dayanarak da İslam insanları ayakta yiyip içmekten men etmiştir.
  3. Günlük hayatımızda anne ve babamıza, beraberinde diğer büyüklere saygıyı öğütler.
  4. İnsanlar ve arkadaşlarımızla barış ve kardeşlik içinde yaşamamızı ister.
  5. Günlük hayatta insanlar arsında çok yapılan dedikodudan men eder. Hatta bu konuyu haram kılmıştır. Yani tamamen yasaklamıştır.
  6. Yoğun ve hızlı günlük hayatımızın içinde namazlarımıza da vakit ayırmamızı emreder.
  7. Selamlaşmayı tavsiye eder. İnsanlın birbirlerine selam vermesini ister ve verilen selamın alınmasını öğütler.
  8. Düzenli bir günlük hayatı tavsiye eder. Müslümanın bu onuda hassas davranmasını vaktini iyi değerlendirmeni ister. Dağınık bir hayatı tavsiye etmez.
  9. Günlük hayatımız içinde çoğu zaman ihmal ettiğimiz sağlığımıza da dikkat etmemizi öğütler. Sağlığımızı bozacak fiil ve alışkanlıklardan uzak durmamızı öğütler.
  10. Arkadaşlarımızla iyi geçinmemizi tavsiye eder. Sosyal ilişkilerde sevgi, saygı, hoşgörü ve iyi niyetli olmak gerektiğini öğütler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.