İslam dininin temel özellikleri ile ilgili bir araştırma.

İslam dininin temel özellikleri ile ilgili bir araştırma. İslam Dininin Temel Özellikleri Nelerdir?

İslam dininin temel özellikleri oldukça fazladır. İslam dini herşeyden önce en son, en güzel, en hakiki ve en mükemmel dindir. İslamiyet insanın hem maddi yönüne hem manevi yönüne hitap etmektedir.

İslam Evrensel Bir Dindir

Güzel dinimiz İslamiyet’in kural ve kaideleri bütün evren adına gelmiştir. Yerel, tek ülke ya da belirli bir millete gelmiş değil emir ve yasakları bütün insanlık alemine yöneliktir. İslamiyetten önceki dinler İsrailoğulları gibi belli bir millete hitap etmişken Kuran-ı Kerim’deki ayetler “ey inananlar”, “ey ademoğulları” gibi bütün insanlığa hitap etmektedir.

İslam Barış ve Kardeşlik Dinidir

Dinimiz her zaman doğru ve güzel olan davranışları teşvik eder. Huzur, sevgi, kardeşlik dinidir dinimiz. İnsanlar ve milletler arası barışı  ister ve barışa teşvik eder. Düşmanlığı, küskünlüğü şiddetle men etmiştir. Bu konulara dair Kuran-ı Kerim’de de çeşitli ayetlerle bu konuya açıklık getirilmiştir.

İslam Akıl Dinidir

Allah-u Teala insanoğluna akıl gibi onu bütün yaratılmışlardan üstün tutan bir nimetle nimetlendirmiştir. İslamiyet insanlara akıl nimetini kullanması hususunda nasihatlerde bulunur ve onu kullanmasını ister. Kuran’da da “akıl” konusuna sıklıkla değinilmiş ve ayetlerde “hiç düşünmüyor musunuz” gibi söylemlerle insanı aklını kullanmaya teşvik eder.

İslam Dünya ve Ahiret Dinidir

İslamiyetin esaslarından biri de ahiret hayatı inancıdır. İslamiyet bu hususta son derece hassas olup Kuran-ı Kerim’de de defaatle ahiret ölüm gerçeğinden sonraki ahiret hayatının gerçekliğinden bahsedilmektedir. Dinimiz insanları sadece bu dünya için yaşama konusunda uyarmakta ve onları asıl bekleyen ahiret hayatına hazırlanmakta uyarmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.