”İstiklâl” kelimesi size ne çağrıştırıyor?

”İstiklâl” kelimesi size ne çağrıştırıyor?

Türk Dil Kurumu’nun sözlüğünde geçen İstiklal kelimesinin anlamı bağımsız olmak, bağımsızlık durumu veya bağımsızlık niteliği olarak bilinmektedir.

İstiklal kelimesi bana köklü tarihimi ve milletimin yapısını çağrıştırıyor.

Türk milletinin bağımsızlığa olan düşkünlüğü ve bağımsız olmak için verdiği tüm mücadeleleri İstiklal kelimesinin düşündüğümde gözümde canlandırabiliyorum.

Türk milletinin varoluşundan bu yana verdiği tüm mücadelelerde esas amacının vatanının milletinin özgürlüğü ve İstiklal içerisinde yaşaması olmuştur. İstiklal kelimesinin düşündüğümde dünden bugüne Türk bayrağının altında ve Türk topraklarının üzerinde yaşayan atalarımı düşünüyorum. Bağımsızlığımıza düşkün bir millet olmamız tarih boyunca savaşçı bir millet olmamıza da sebep vermiştir. Çünkü düşmanlarımızın her zaman yaşadığımız toprakta gözü olmuştur ve bizi sömürmek veya topraklarımızdan etmek istemişlerdir. Ama bizlerin kanına işlemiş olan İstiklal düşüncesi tarih boyunca bir Türk’ün asla köleleştirilmesine izin vermemiştir.

İstiklal kelimesi bağımsızlık için verdiğimiz mücadeleden zafer ile çıktığımız zamanları hatırlatmaktadır. Ülkemizin marşının isminin bile bağımsızlık marşı olması bağımsızlığımıza ne denli düşkün bir toplum olduğumuzun göstergesidir.

Gerektiğinde bağımsızlığımız uğruna canımızı feda edecek kadar cesur bir millet olduğumuzu İstiklal kelimesini her duyduğumda düşünürüm.

İstiklal ve istikbal kelimesinin arasındaki benzerlikleri düşündüğümde özgürlüğün gelecekle alakalı bir durum olduğunu da düşünmekteyim.

İstiklal sahibi toplumların aydınlık bir istikbali olabilir. Köle edilmiş ve sömürge altına alınmış hiçbir topluluk aydınlık bir geleceğe kavuşamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.