İstiklâl Marşı bizim için neden önemlidir?

İstiklâl Marşı bizim için neden önemlidir?

Her ülkenin bir marşı vardır ve o ülkenin tarihine ait özel günlerde bu marşlar halk tarafından tekrarlanır saygı gösterilir ve ezbere bilinir.

Bizim için İstiklal Marşı bir ülke marşından çok daha fazla anlam ifade etmektedir. Kurtuluş Savaşı’ndan galip çıkan Türk milleti koskoca bir imparatorluğu geride bırakıp yeni bir devlet kurdu. Ve Türk milletinin ayakta kalması için verilen mücadelede çok insan kaybedildi çok ocaklar söndü çok canlar yandı. Ancak Ulu Türk milleti özgürlüğünü alakadar ne ölmekten ne yanmaktan korkmadı. Mücadeleyi son nefesine kadar sürdüren Türk milleti tüm dünyaya kuvvetini tekrar hatırlattı. Bizim ülkemizin Marşı olan İstiklal Marşı her bir hecesinde vatan toprağını kanıyla sulayan şehitlerimizi taşır. Babasız kalan çocukları evlatsız kalan anneleri taşır. Canımızla verdiğimiz mücadelede kazandığımız ve kimseye vermediğimiz topraklarımız için yazılmış bu marş işte bu yüzden önemlidir.

Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşı’nı yazdıktan sonra içindeki vatan aşkıyla ve geride kalan karanlık günlerin acısıyla şöyle demiştir: Allah bir daha bu millete istiklal Marşı yazdıracak kara günler yaşatmasın.

İstiklal Marşı doğana kadar milletimizin geçirdiği tüm zamanlar bir savaştan çok daha fazlası ve bir milletin yeniden küllerinden doğuşunun resmi idi. İstiklal Marşı’nın her bir hecesinde ecdadımızın gücü inancı ve kudreti vardır. Bu dizeler bize tarihimizi ve nasıl bir millet olduğumuzu her daim hatırlatmaktadır.

“İstiklâl Marşı bizim için neden önemlidir?” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.