İstiklâl Marşı bizim için neden önemlidir?

4.sınıf Türkçe dersi için verilen 2. Tema MİLLİ MÜCADELE VE ATATÜRK Efelerin Efesi, Hey Gidinin Efesi!.. Hazırlık Çalışmaları sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • İstiklâl Marşı bizim için neden önemlidir?

Bir devletin bağımsızlığının ve egemenliğinin en önemli simgelerinin başında bayrağı ve milli marşı gelir. İstiklal marşı bizim milli marşımızdır. İstiklal Marşı ulusal egemenliğimizin ve bağımsızlığımızın sembolüdür. İstiklal Marşı milletimizin birlik ve beraberliğini, bağımsızlık arzusunu ve vatanına bağlılığını anlatan eşsiz bir metindir. İstiklal Marşı milletimizi bayrağımız ve bağımsız Türkiye devleti fikri etrafında birleştiren milli değerimizdir.

İstiklal marşımız Türk milletinin ve vatanının sonsuza kadar bağımsız kalacağını gösterdiği ve bize bu değerleri canları pahasına emanet bırakan şehitlerimizin anısına ona saygı göstermeliyiz. Bu nedenle İstiklal Marşı’nı hem bir şiir olarak hem de taşıdığı anlam ile en güzel şekilde öğrenmeliyiz. Böylece vatanımıza, bayrağımıza ve bağımsızlığımıza olan sevgi ve bağlılığımızı pekiştirmiş, vatanımızın atalarımız tarafından düşman elinden kurtarılarak, nasıl bağımsızlığına kavuşturulduğunu daha iyi anlamış oluruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.