“İyiliğin toplum hayatındaki önemi” hakkında bir konuşma yapınız.

5.sınıf Türkçe ANITTEPE YAYINCILIK dersi için verilen 7. TEMA ERDEMLER İyiliğin Değerini Bilen Kim?  etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

– “İyiliğin toplum hayatındaki önemi” hakkında bir konuşma yapınız. Konuşmanızı yaparken Türk ve dünya masallarından örnekler vermeyi, kelimeleri anlamlarına uygun kullanmayı unutmayınız.

Değerli arkadaşlar;

İnsanlar topluluk halinde yaşayan sosyal varlıklardır. İçinde yaşadığımız toplum; karşılıklı yardımlaşma, dayanışma ve karşılık beklemeden yaptığımız iyilikler ile daha güzel bir yer haline gelir. İyilik, zor durumda olduğunu gördüğümüz bir insana veya bir canlıya karşılık beklemeden içten gelerek yardım etmektir. Bir iyilik yaptığımızda kendimizi mutlu ve huzurlu hissederiz. Kendisine iyilik yapılan kişide bu iyiliğe karşılık minnet duygusu oluşur ve bunu unutmaz. Aslan ve fare masalında anlatıldığı gibi bazen iyilik hiçte beklemediğimiz birinden gelebilir. Koskoca ormanlar kralı Aslanı yakalandığı ağdan ufacık bir fare kurtarır.

İyi olma, iyilik yapma ve iyi olmayı öğütleme bizim doğamızda ve iç benliğinde olan bir olgudur. Bu aslında toplum olmanın da bir gereğidir. Yapılan iyilikler ile toplum çok daha huzurlu ve mutlu bir yer haline gelir. Birinin bir sıkıntı olduğunda, zorda kaldığında kendisine uzanacak bir elin olduğunu bilmesi onu daha huzurlu ve güçlü yapar. İnsanlar birbirlerine karşı daha pozitif ve olumlu yaklaşımlar sergilerler. Toplumda huzur, güven, dayanışma yardımlaşma duyguları pekişir. Toplumun birlik ve beraberliği artar. Karşılık beklemeden sadece iyilik olsun diye iyilik yapmalıyız. İyiliğin küçüğü büyüğü olmayacağını aklımızdan çıkarmamalıyız.

Beni dinlediğiniz için teşekkürler.

““İyiliğin toplum hayatındaki önemi” hakkında bir konuşma yapınız.” için 2 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.