İzmir ile Afyonkarahisar arasındaki mesafenin fazla olmasına rağmen ısı farkının az olmasının sebebi ne olabilir?

6.sınıf Sosyal Bilgiler dersi için verilen Dört Mevsim Türkiye sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • İzmir ile Afyonkarahisar arası 327 km’dir. İki şehir arasındaki mesafenin fazla olmasına rağmen ısı farkının az olmasının sebebi ne olabilir? İzmir’in bitki örtüsü nedir? Afyonkarahisar’ın bitki örtüsü nedir?

Denizlerin geç ısınıp geç soğuması kıyı bölgelerinde ikliminin daha ılıman olmasına sebep olur. Ege bölgesinde dağların denize dik olarak uzanması deniz etkisinin iç kesimlere kadar ulaşmasını sağlar. Bu nedenle İzmir ile Afyonkarahisar arasındaki ısı farkı azdır.

  • İki şehir çevresinde görülen bitki örtüsü hakkında bilgi toplayınız.

İzmir’in bitki örtüsü: Akdeniz ikliminin etkisi altındaki İzmir’de maki florası kendini göstermektedir. Denizden 600 m. yüksekliğe kadar olan yerlerde makilik alanlar görülmektedir. Ardıç, yabani zeytin, tesbih, katırtırnağı, pırnal, akçakesme, kermes meşesi, çitlembik, sakız gibi kuraklığa dayanıklı ağaç türleri maki florasını oluşturur. Dağlık kesimlerin büyük kısmı ormanlıktır. Kuytu ve nemli dere yataklarında söğüt, dişbudak, kavak, kızılcık,  çınar, karaağaç, kestane ve akçaağaç  gibi yapraklı ağaçlar yayılış gösterir.

Afyonkarahisar’ın bitki örtüsü: İlin bitki örtüsü daha çok bozkır (step) özellikleri gösterir. Plâtolar ve yaylalar genellikle bozkır bitkileriyle kaplıdır. Yüksek dağlık kesimlerde karaçam, meşe, sedir  ve ardıç ormanları görülür. Kuru orman özelliğinde olan bu sahalar birbirinden bağımsız ve oldukça dar alanlar halindedir. Ormanlık sahalar 1050 metre ile 1900 metre yükseklik arasında yer alır. Ovalarda ve dere yatakları söğüt ve kavak ağaçlarının yayılma alanlarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.