Kahve Demleme Yöntemleri

Kahve, günlük olarak herkesin sıklıkla tükettiği bir içecek. Zinde tutması, uykunun gelmesini engellemesi ve özellikle sade kahvelerin metabolizmayı hızlandırıcı etkisi sayesinde insanlar artık çay yerine kahve içmeyi tercih ediyor. Bizim için her zaman Türk kahvesi bilinse de, birçok kahve türü ve bu kahvelerin demlenme şekilleri mevcut. Özellikle kahve konusunda uzman olan kişiler, kahvelerin demlenme türlerini öğrenerek kendi damak zevklerini keşfediyorlar. İşte her zaman duyduğumuz ancak detaylarını bilmediğimiz kahve demleme yöntemleri;

ESPRESSO MAKİNESİ KULLANIMI

En maliyetli kahve demleme yöntemlerinden birisidir. Buna rağmen en çok tercih edilen yöntemlerden birisi olduğunu da söylemek gerekiyor. Kahvenin 30 ml’lik özünü alabilmek için 9 bar basınç gerektirir. Bu yöntem sonucu elde edilen kahve direkt Espresso olarak tüketilebilir. Espressonun içerisine su ya da süt ekleyerek de Americano ve Latte gibi kahve türleri elde edilir.

SİFON YÖNTEMİ İLE KAHVE DEMLEME

Isı veren bir bölmenin üstünde, aralarında filtre koyularak iki tane bölme eklenir. Filtrenin üzerindeki bölüme kahve, alt kısmındaki bölüme de su eklenir. Isı veren bölme açıldığında, ısınan su buhar olarak yükselir. Metal bir zincir desteği ile filtrenin üzerinde yer alan bölmeye gelir ve kahve demlenmiş olur. Yaklaşık 3 dakika demlemeden sonra ısı veren bölme kapatılır ve kahve soğumadan dolayı alt bölüme, kahve posası da üst bölüme bırakılıp içmeye hazır hale gelir.

FİLTRE KAHVE MAKİNESİ KULLANIMI

En ekonomik demleme yöntemlerinden birisidir. Suyun damlayarak filtre içerisinden geçmesi ve kahve içerisinden süzülerek akması ile elde edilir. Evlerde de sıklıkla kullanılır. Oldukça sağlıklıdır.

FRENCH PRESS YÖNTEMİ

İlk olarak 2 yemek kaşığı kahve eklenir ve üstünde sıcak su gezdirilir, ardınan 3 dakika demleme süresi verildikten sonra ise alt bölümünde süzgeç olan piston desteği ile demlenen kahvenin üzerinde, posasının da altında kalarak ayrılması gerçekleştirilir.

AEROPRESS YÖNTEMİ

Kahve aromasını hissettirmek ve daha yoğun bir tat katmak için uygulanan yöntemdir. Silindir şeklindeki iki bölme ile yapılır. Bu bölmelerden birisine su ya da kahve eklenmez, french presste olduğu gibi piston işlevini yerine getirir. Üstte yer alan silindir bölmeye biraz kahve eklendikten sonra su da koyulur. Kahve ve su eklenince de, bu bölmenin üzerine bir filtre eklenir. Demlenen kahve için bir kap bulundurulması gerekir ve AeroPress eklenen filtre altta kalacak biçimde ters çevrilir. Kap da üzerine eklenir. Böylelikle girişinde filtre olan su ve kahvenin koyulduğu bölme altta, piston olan bölme ise üstte kalır. Yavaşça pistona bastırılarak demlenen kahvenin filtreden geçmesi sağlanır ve kaba aktarılır.

DRİP YÖNTEMİ

Yöntem bakımından filtre kahve makinesi ile benzer çalışır. Homojen bir demleme yöntemidir. Kahvenin kıvamını çok daha net gösteren bir türdür. Genellikle altında bir cam bölme, üstünde ise fincan biçiminde bir bölme vardır. Bu alana filtre kağıdı eklenir. Kağıda biraz kahve koyulur ve sıcak su ile dairesel hareketler yapılarak kahveye ekleme sağlanır. Kahvenin içinden geçen su alt bölmeye akar. 45 saniye bekletilerek su kahveye yeniden eklenir ve kahvedeki gaz açığa çıkar. Bir 45 saniye daha beklenerek kahve hazır hale getirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.