Kar Tanesinin Serüveni metnini özetleyiniz.

5.sınıf Türkçe dersi için verilen 8.  Tema Doğa ve Evren, Kar Tanesinin Serüveni etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • Aşağıda verilen bölüme metnin özetini yazınız.

Kışın pencerenin yanında karın yağışını izleyen bir çocuk, iri bir kar tanesinin düştüğünü görünce pencereyi açar, elini uzatır ve avucun içine kar tanesi düşer. Çocuk içinden karı tanımak istediğini geçirdiği sırada kar tanesi kımıldayarak konuşmaya başlar.

Hazar denizinde diğer su damlacıkları ile birlikte yaşadıklarını, sıcak bir yaz günü güneşin yakıcı ışıkları ile nasıl buhara dönüşerek gökyüzüne yükseldiğini anlatır. Buharlaşan diğer su damlacıkları ile birlikte bulutları oluşturduklarını, rüzgârın etkisi ile gökyüzünde sürüklendiklerini ve en sonunda bulut olarak Tebriz in üzerine geldiklerini anlatır. Gökyüzünde bir o yana bir buyana sürüklenmekten sıkılır ve yağmur olup yeryüzüne dönmek ister. Havanın soğuması ile birlikte üşümeye başlar ve çevresindeki buharcıklara neler olduğunu sorar. Kışın yaşandığı bir bölgede olduklarını, yağmur olarak yeryüzüne düşemeyeceklerini duyunca önce üzülür. Yeryüzüne kar olarak döneceğini duyunca sevinir, soğuğun etkisi ile katılaşır ve nereye düşeceğini düşünürken yeryüzüne düşmeye başlar. Rüzgârın etkisi ile karın yağışını izleyen çocuğun penceresinin önüne doğru süzülür ve sonrasında çocuğun avucuna düşer. Sonunda iri kar tanesi çocuğun avucunun sıcaklığı ile erir ve bir damla su olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.