Karagöz oyunu hakkında neler biliyorsunuz?

5.sınıf Türkçe dersi için verilen KARAGÖZ İLE HACİVAT – İncelik  Hazırlık Çalışmaları sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Daha önce Karagöz oyunu izlediniz mi? Karagöz oyunu hakkında neler biliyorsunuz?

Bir gölge oyunu olan Karagöz, en çok bilenen ve sevilen sahne oyunudur. “Hayalbaz” denilen bir kişi ve yardımcısı olan “Yardak” tarafından perde arkasından oynatılan ve seslendirilen Hacivat ve Karagöz oyununda karşılıklı konuşma ve taklit ön plandadır. Oyunda toplumun farklı kesimleri çeşitli karakterle ile temsil edilir. En çok bilen yardımcı karakterler Kabadayı, Arnavut, Yahudi ve Acem’dir. Karagöz oyunu dört bölümden oluşur.

Giriş bölümünde perde açılır ve sahneye Hacivat gelir, okuduğu “semai” ile Karagöz’ü sahneye çağırır. Karagöz’ün daveti kabul etmesi ve sahneye gelmesi ile atışma başlar.


İkinci bölüm atışma ve söyleşi olarak isimlendirilir ve bu bölümde karşılıklı bilmeceler sorulur, karagöz ve Hacivat’ın başlarından geçen olaylar anlatılır.

Oyunun ana bölümü fasıl veya oyun olarak isimlendirilir ve yardımcı karakterlerin de katılımıyla oyunun konusu işlenir.

Dördüncü bölüm final olarak isimlendirilir ve çok kısadır. Anlatılmak istenilen konu anlatılmış ve olaylar artık çözümlenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.