Katılım hakkı ve düşünce özgürlüğü sizce ne anlama geliyor?

5.sınıf Sosyal Bilgiler dersi için verilen 6.Ünite ETKİN VATANDAŞLIK, Katılım Hakkı Ve Düşünce Özgürlüğü etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • Katılım hakkı ve düşünce özgürlüğü sizce ne anlama geliyor? Bu hak ve özgürlük sizce ne anlama geliyor?

Katılım hakkı: bence, kişilerin kendilerini ilgilendiren konularda hiçbir baskı altında kalmadan özgürce seçim yapabilmesi, kendi iradesini ortaya koyabilmesi anlamına geliyor.

Düşünce özgürlüğü: Bence, kişilerin aklından geçeleri, kendileri ve gelecekleri ile ilgili konularda düşüncelerini özürce açıklayabilmesi ve bunları anlatabilmesi anlamına geliyor.

  • Bu hak ve özgürlüğü nasıl kullanıyorsunuz?

Katılım hakkı: Sınıf başkanlığı ve öğrenci temsilciliği seçimlerine katılarak, oy vererek.

Düşünce özgürlüğü: Evde benimle ilgili konulara fikrimi söyleyerek, okulda kulüp çalışmalarında düşünceleri açıklayarak, arkadaşların arasında okuduğum ve izlediğim şeylerle ilgili fikirlerimi söyleyerek.

  • Bu hak ve özgürlük olmasaydı neler olabilirdi?

Katılım hakkı: Bizi yöneten veya temsil eden kişiler belirli kişilerin arasından seçilir, çoğunluğun kararı olmadığı için baskı ortamı oluşabilir.

Düşünce özgürlüğü: Yeni fikirler ortaya çıkmaz, sürekli olarak olduğumuz yerde sayarız. İnsanlar düşüncelerini açıklayamadıkları için kendilerini değersiz ve işe yaramaz hissedebilir.

“Katılım hakkı ve düşünce özgürlüğü sizce ne anlama geliyor?” için 2 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.