“Kelile ve Dimne, Ezop Masalları veya La Fontaine Masalları” kitaplarından hangilerini okudunuz?

5.sınıf Türkçe dersi için verilen 3. Tema Erdemler Hazırlık Çalışmaları sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • “Kelile ve Dimne, Ezop Masalları veya La Fontaine Masalları” kitaplarından hangilerini okudunuz? Okuduklarınız hakkındaki görüşlerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Kelile ve Dimne: Bu kitaplardan “Kelile ve Dimne” yi okudum. Kelile ve Dimne adlı iki tilkinin karşılaştıkları olaylar ve durumlar için birilerine hikâyeler anlatarak bizlere öğretici dersler veriyorlar. Fabl türünde bir eser olan bu kitapta; Kelile ve Dimne’nin hikâyelerinde siyasetten erdeme kadar birçok farklı konu ele alınıyor. Kitapta “doğrunun ve dürüstlüğün” simgesi “Kelile” karakteri ile “yanlışın ve yalanın” simgesi “Dimne” karakteri anlatılmaktadır.

Ezop Masalları: Ezop masalları fabl türünde öykülerin anlatıldığı bir kitaptır. Hikâyelerde yaşama ilişkin öğütler ve dersler vardır. Hikâyelerin kahramanları hayvanlardır. Öyküden çıkarılacak ders, sonunda okura öğüt biçiminde verilir.

La Fontaine Masalları: Fabl türünde hikayerlerin anlatıldığı La Fontaine masallarında, kötüyü göstererek iyinin ne olduğunu anlatılmaktadır. En çok bilinenla fontaine masalları;Ağustos Böceği ile Karınca, Karga İle Tilki,Tilki ile Leylek,Güvercin ile Karınca’dır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.