Kelime dağarcığımızı zenginleştirmek için neler yapabiliriz?

5.sınıf Türkçe dersi için verilen Mustafa Kemal’in Kağnısı etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Kelime dağarcığımızı zenginleştirmek için neler yapabiliriz?

Kelime dağarcığının gelişmesini sağlayan en önemli etken çok kitap okumaktır. Kitaplardaki farklı ve yeni sözcüklerin anlamlarını metinden ve sözlükten faydalanarak öğrenmek akılda kalıcılığı arttıracaktır. Öğrenilen farklı ve yeni sözcükleri kullanarak sohbet etmek, tartışarak ve onları cümle içinde kullanıyor olmak sözcük dağarcığının gelişmesini sağlayacaktır. Ayrıca bulmaca çözmek yeni sözcükler öğrenmenin eğlenceli yolları arasındadır.

Kelime dağarcığımızı zenginleştirmek için:

– Çok kitap okuyarak cümle bağlamından hareketle sözcüklerin çağrıştırdığı anlamlar daha rahat görülür ve anlama becerisi gelişir.

– Türkçeyi güzel, etkin ve doğru kullanan yazarların farklı edebi türlerdeki ürünlerinin seçkin örneklerini okunmak kelime dağarcığımızı zenginleştirir.

– Okuma, dinleme, konuşma ve yazma etkinlikleriyle aktif söz varlığı oluşturma ve geliştirme çalışmaları yapmak kelime dağarcığımızı zenginleştirir.

– Öğretilmek istenen sözcükler, metin içerisindeki üstlendiği görevine dikkat çekilerek, sözcüğün o metnin bağlamında yüklendiği anlamın ne olabileceğine dair bilişsel olarak bağlama yoğunlaşarak öğrenme kalıcı ve kullanılabilir sözcük öğrenimine katkı sağlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.