Kendinizi Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki astronotlardan birinin yerine koyarak yaşadığınız bir olayı hikâye şeklinde kurgulayınız.

5.sınıf Türkçe dersi için verilen Uzayda Bir Gün etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Kendinizi Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki astronotlardan birinin yerine koyunuz. Burada yaşadığınız bir olayı hikâye şeklinde kurgulayınız. Hikâyenizi kurgularken aşağıdaki sorulara vereceğiniz cevaplardan yararlanınız.

1.Uluslararası Uzay İstasyonu’na gitmeye nasıl karar verdiniz?

Uzaya zaman içinde birçok canlı, bitki ve insan gitmişti. Fakat uzaya henüz bir çocuk gitmediği için bu amaçla yapılan bir çalışmaya destek olma adına Uluslararası Uzay İstasyonu’na gitmeye karar verdim.

2.Yolda nelerle karşılaştınız?

Bizi uzaya götürecek uzay mekiğinin büyüklüğü beni oldukça şaşırtmıştı. Fakat uzaya çıktığımızda ateşleme roketlerinin uzay mekiğinden ayrılmasından sonra aslında uzay aracımızın pekte büyük olmadığını anladım. Uzay boşluğuna çıkmak ve dünyayı bir bütün olarak izleyebilmek çok ilginçti.
3.Uluslararası Uzay İstasyonu nasıl bir yer?

Uzay istasyonu kullanım alanı olarak oldukça kısıtlı bir yer. Alan mümkün olan en iyi şeklide kullanılmaya çalışılmış. Her tarafta raflar ve cihazlar var.

4.Burada sizden başka kimler var ve buradakiler neler yapıyor?

Bu görevde benimle birlikte 3 astronot vardı. Bu kişiler uzun süredir uzay istasyonunda görev yapan astronotların yerini almak için gelmişlerdi. Uzay istasyonunda birçok bilimsel araştırma, yeni teknolojik cihazların denemesi, uzay istasyonun günlük bakım çalışmaları ve gözlem çalışmaları yapılıyor.

5.Burada başınıza gelen ilginç bir olay oldu mu? Olduysa ne yaşadınız?

Uzay çalışmalarından biri de güneşe ilişkin yapılan çalışmalardı. Güneşte yaşanan patlamalar ve bunların oluşturduğu alanın etkisi ile uzay araçları ve uydular üzerinde oluşturduğu etkiye ilişkin incelemeler yapılıyordu. Güneşte güçlü bir patlama meydana geleceği bilgisi gelmesinde sonra uzay istasyonun güç sistemleri bu patlamadan olumsuz etkilendi ve tüm sistemlerin kapatılması gerekti. Bu süre zarfında yaşanan korku ile karışık heyecan ve koşuşturma sonrası güç sistemleri bir süre sonra yeniden devreye alınabildi ve uzayda yaşamanın aslında hiçte kolay olmadığını anlamış oldum.


6.Burada yaşadıklarınız sizi nasıl etkiledi, size neler düşündürdü?

Uzay istasyonundaki eski astronotlar görev değişimleri yaptıklarında dünyaya dönme zamanım gelmişti. Küçükken herkesin hayalinde olan astronotluğun aslında ne kadar zor bir meslek olduğunu gözlerimle görmüştüm. Daracık bir alan içinde zamanı ve imkanları en iyi ve en hızlı şeklide değerlendirerek birçok iş başarıyorlardı. Dünyaya döndüğümde gezegenimizin bizler için ne kadar büyük bir nimet olduğunu bir kez daha anlamıştım. İnsanoğlunun zekası ve çalışkanlığı ile her türlü zorluğun üstesinden gelebileceğine olan inancım daha da artmış olarak geleceğe daha güvenle bakmaya başladım.

“Kendinizi Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki astronotlardan birinin yerine koyarak yaşadığınız bir olayı hikâye şeklinde kurgulayınız.” için 6 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.