Kırkpınar Macerası hikayesinin giriş ve sonuç bölümünü yazınız.

5.sınıf Türkçe dersi için verilen 7. Tema Sağlık Spor, Cazgır etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

Sınıf olarak “serim grubu” ve “ çözüm grubu “ olmak üzere ikiye ayrılınız. Aşağıda bir hikâyenin düğüm (gelişme) bölümü verilmiştir. Serim grubundaki öğrenciler hikâyenin giriş bölümünü, çözüm grubundaki öğrenciler de hikâyenin sonuç bölümünü yazacaktır. Hikâyenizi yazmak için Türkçe defterinizi kullanınız.

Kırkpınar Macerası hikâyesinin giriş bölümü:

O gün salondan gelen seslere bir anlam verememiş, dedemin neden bu kadar heyecanlandığını ve niçin daha önce hiç duymadığım kelimelerle hop oturup hop kalktığını anlamlandıramamıştım. Merakla kapıyı araladım ama dedem benim odaya girdiği bile fark etmemişti. Gözlerini televizyondan alamıyor “kur boyunduruğu”, “hadi kündeye getir”, “dolaş arkasına” diye kendi kendine coşuyordu. Yanına oturup bende izlemeye başladım. Bu daha önce gördüğüm güreşe hiç benzemiyordu. Güreşçilerin kıyafetleri, yağlı ve parlak olmaları bana garip gelmişti. Dedem “sen niye heyecanlanmıyorsun “ diye sorduğunda bana çokta ilginç gelmedi diye cevap verince “hazırlan yarın sabah yola çıkıyoruz” dedi. Babamdan izin koparma, yolda lastiğimizin patlaması, fotoğraf makinesini evde unutmamız derken

(…) O kadar maceradan sonra nihayet Edirne’ye vardık. Dedem yolu bildiği için Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin yapıldığı alanı bulmakta zorlanmadık. Hayatımda ilk defa bir güreş müsabakası izleyeceğim için çok heyecanlıydım. Yemyeşil çimenlerin üzerinde, ciltleri parlayan devasa pehlivanları görünce çok şaşırdım. Ne kadar da güçlü görünüyorlardı (…)

 Kırkpınar Macerası hikâyesinin sonuç bölümü:

Şaşkınlığım birden meydana atlayan cazgırın manileri ile dağılmıştı. Pehlivanları izlemeyi bırakmış pür dikkat cazgırı dinliyordum. Güreşler, pehlivanlar, kalabalığın coşkusu gerçekten görülmeye değerdi. Dedem “bunların hepsi başpehlivan olmak için” diye anlatmaya başladı. “Başpehlivan olunca altın kemer ona geçer ve bir sene boyunca Başpehlivanda kalır” diye ekledi. O sene Edirne ‘de güreşin bizim ata sporumuz olduğunu, bu kültürü korumak ve yaşatmak bizlerin ilgisini beklediğini öğrendim. Her yıl gidemesek de artık dedemle televizyonda izlerken ben de kendimi tutamıyor “kur boyunduruğu hadi koçum” diye bağırmaktan kendimi alamıyorum.

“Kırkpınar Macerası hikayesinin giriş ve sonuç bölümünü yazınız.” için 13 yanıt

  1. çooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooook güzel keşke gerizekalı türkçe kitabı böyle sorular sormasa ama ne yapalım teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.