Kırlangıçlar Neden Sürekli Uçarlar Metni kendi ifadelerinizle yeniden kurgulayarak yazınız

7.sınıf Türkçe dersi için verilen Kırlangıçlar Neden Sürekli Uçarlar? etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Aşağıdaki metni okuyunuz. Metni kendi ifadelerinizle yeniden kurgulayarak yazınız.

Kırlangıçlar Neden Sürekli Uçarlar yeniden yazınız etkinliği için metin aşağıdaki şekilde yazılabilir:

Doğadaki canlıların yaptığı her hareketin bir anlamı vardır. Yapılan her hareket, bir amaca ulaşmak için yapılır. Bazen bu davranışlar o canlının temel ihtiyacı olan soyunu sürdürme amacı ile yapılırken, bazen de ikincil amaçlar olan korunmak, beslenmek ve üremek gibi ihtiyaçlar için yapılır.

Çevremizde neredeyse her gün gördüğümüz kırlangıçlar bitmek bilmeyen enerjileri ile hep gökyüzündedirler. Bu kuşlar biraz gözlemlendiğinde çalılıklara, ağaçlara konmadıkları hemen fark edilecektir. Buna rağmen uçmaları için ihtiyaçları olan enerjiyi karşılamak için gerekli olan beslenme ihtiyaçlarını başka bir yöntem ile sağlıyor olmalılar. Kırlangıçların sürekli uçmalarının gizemi onların keşfettikleri kendilerine has beslenme yöntemimde gizli.Doğadaki bazı çok küçük canlılar kendi istekleri dışımda, çevrenin etkisi ile hareket etmek zorunda kalırlar.   Bazıları gözle görülemeyecek kadar küçük olan bu canlılar havadaki hafif esintiler veya ısınan havanın yükselmesi ile gökyüzüne yükselmektedir. Kırlangıçlar yaşamları için gerekli olan beslenme ihtiyaçları için toprağa veya ağaç dallarına konarak sinek veya böcek aramanın onlar için ne kadar tehlikeli olabileceğini yaşayarak öğrenmişlerdir. Kırlangıçlar bunun bir sonucu olarak uçarken beslenmeyi öğrenmişlerdir. Çevrenin etkisi ile havalanan farklı büyüklükteki avları için kırlangıçlar genellikle yarı karanlıkta çıkardıkları seslerin havada süzülen avlarına çarparak geriye dönmesi ile avlarının yerlerini yarasalara benzer bir yöntem ile bulurlar. Kalabalık sürüler halinde uçarak ısınan havanın etkisi ile havada süzülen böceklerin çoğunu yakalarlar. Havanın sıcaklığı ne kadar fazla olursa ısınan hava ile birlikte gökyüzüne taşınan sinek ve küçük böceklerde daha yükseğe taşınmaktadır. Kırlangıçlar avları izledikleri için havanın sıcaklığı kırlangıçların uçtuğu yüksekliği bakılarak tahmin dilebilir. Kırlangıçlar her ne kadar doğrudan insanoğluna bir faydası yok gibi görünse de, davranışlarıyla bizlere çok şey anlatırlar. Kırlangıçların uçtuğu bölgenin hemen altında yeşillik bir alan olduğu kolayca tahmin edilebilir. Çünkü bu kuşlar oradan hava akımlarıyla gökyüzüne taşınan küçük böcek ve sineklerle beslenmektedir. Doğadaki her hayvanın yararlı olduğu bir alan vardır. kırlangıçlarda bizler için yeşil alan gösterge levhası gibidir.

 

“Kırlangıçlar Neden Sürekli Uçarlar Metni kendi ifadelerinizle yeniden kurgulayarak yazınız” için 2 yanıt

  1. allahım çooookkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk şukurrrrr bulablıdımmmmmmmmmm neymişsin yaaaaa semnnnnnnnnn kurtuldum birindennnnnnnn

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.